انگار همه یادشان رفت که اواسط تیر ماه کنسرت- نمایش «سی» به کارگردانی حسن معجونی و آواز همایون شجریان از لغو آن به دلیل مسائل معیشتی مردم خبر داده بود و قبل از همایون هم، سیروان خسروی دیگر خواننده کشور کنسرتش را به دلیل مشکلات معیشتی مردم لغو کرده بود. حالا پیشنهاد تازه فرزند خسرو آواز ایران، دل‌ها را شاد کرده و هنرمندان و مسئولان را به تکاپو انداخته است تا در این وضعیت اقتصادی، حال مردم را خوب کنند. 

**پیشنهاد خوبِ ژن خوب

لغو این کنسرت‌ها به مذاق مردم و رسانه‌ها خوش نیامد و حرف‌شان این بود که از حقوق و منافع مادی خود بکاهید تا بتوانیم با هزینه کمتر به کنسرت برویم. روز دوشنبه هفته جاری همایون شجریان در پست اینستاگرامی از اجرای کنسرت خیابانی در صورت فراهم شدن مجوزهای لازم خبر داد و نوشت: «عزیزان، در این ایام که چون سیاوش در گذر از آتش هستیم، نمی‌دانم چه کنیم تا حالمان کمی بِه شود. چنانچه مشکل مجوز نباشد سراپا در خدمتم تا بدون هیچ انتفاعی کنسرت خیابانی گسترده برای شما عزیزان اجرا کنم، شاید دلمان در کنار یکدیگر آرام گیرد.» در حالی که آقازاده‌ها و ژن‌های خوب این روزها مورد انتقاد جدی مردم قرار می‌گیرند این تصمیم فرزند استاد شجریان به دل مردم نشست و او را نماد ژن خوب می‌دانستند.

پس از شجریان، سیروان خسروی در صفحه اینستاگرامش نیز از آمادگی‌اش برای اجرای کنسرت خیابانی خبر داد. 

البته پنج سال پیش نیز همایون شجریان برای برگزاری اجرای خیابانی اعلام آمادگی کرده بود که البته از سوی مدیران و مسئولان ذی‌ربط مورد حمایت قرار نگرفته بود.

**نظر مختاباد

عبدالحسین مختاباد، آهنگساز و خواننده موسیقی سنتی ایرانی، در رابطه با اجرای کنسرت خیابانی که این روزها مطرح شده است، به «ایرنا» گفت: من هم از این جریان حمایت می‌کنم و برای اجرای چنین کنسرتی اعلام آمادگی می‌کنم. 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازوکار برگزاری کنسرت خیابانی در تهران مهیا است؟ عنوان کرد: بله محله‌های خوبی در تهران است که می‌شود با هماهنگی نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط آن‌ها را تعبیه کرد و هنرمندان خوبی بیایند و به اجرای کنسرت بپردازند. چون در حال حاضر برگزاری کنسرت در سالن‌ها هم برای هنرمند و هم برای خود مردم از نظر اقتصادی دشوار و پرهزینه است. 

عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران با اعلام این‌که برگزاری چنین محافل موسیقی در خیابان‌ها و فضای باز از امنیت برخوردار است، خاطرنشان کرد: برگزاری کنسرت‌های خیابانی اتفاق و کشف جدیدی محسوب نمی‌شود چون در تهران، در پارک‌ها و جاهای مختلف شهر از این کنسرت‌ها برگزار می‌شود. در هر صورت، امیدوارم هماهنگی‌های لازم صورت گیرد و مردم از این اتفاق استقبال کنند.

خواننده قطعه «شبانگاهان» در رابطه با تأثیر کنسرت‌های خیابانی بر علاقه‌مند کردن بیشتر مردم به موسیقی اصیل ایرانی و تغییر ذائقه آن‌ها به این سمت و سو، بیان کرد: مردم ایران همواره به موسیقی سنتی و هنر ایرانی علاقه‌مند بوده و هستند. خوشبختانه همیشه هم به طرفداری پرداخته‌اند. اما از آن جا که این موسیقی، سازوکار و رسانه مشخصی ندارد، و در این سال‌ها هم از مدیریت خوبی برخوردار نبوده است، برگزاری چنین محفلی می‌تواند برای رشد و پیشرفت این امر گام مهمی بردارد. 

**شجاع پوریان: مقدمات برگزاری کنسرتهای بزرگ خیابانی در تهران فراهم شده است

در این حال معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از فراهم شدن تمهیدات و مجوزهای لازم برای برگزاری کنسرتهای بزرگ خیابانی با حضور هنرمندان شاخص و مطرح در جشنواره تابستانی شادستان خبر داد و با اشاره به برنامه ریزی های لازم برای اخذ مجوز این برنامه افزود: همچنان که در نشست خبری تیرماه قول داده بودم، مجوزهای لازم برای برگزاری کنسرت های خیابانی با حضور هنرمندان محبوب کشور در حال پیگیری است و در روزهای آینده شاهد اجرای گسترده کنسرت های خیابانی خواهیم بود.

ولی الله شجاع پوریان با اشاره به شرایط جامعه و تلاش عده ای برای تزریق ناامیدی به جامعه گفت: امروز همه مسئولان از طیف های مختلف به افزایش شادی و نشاط در جامعه تاکید می کنند، در چنین شرایطی هنرمندان به دلیل محبوبیت خود می توانند در تقویت امید و انگیزه در جامعه اثربخش باشند، از این رو از ماه گذشته برنامه ریزی های لازم برای استفاده از هنرمندان پیش بینی شده و خوشبختانه فرآیندهای اخذ مجوز به خوبی در حال انجام است و با رویکرد مثبتی که نهادهای مسئول در پیش گرفته اند، امیدواریم در روزهای آینده قطعی شود.

شجاع پوریان با تقدیر از هنرمندانی که برای برگزاری کنسرت های خیابانی اعلام آمادگی کرده اند، تصریح کرد: همایون شجریان و سیروان خسروی با پیش قدم شدن در اجرای این طرح زمینه را برای حضور سایر هنرمندان فراهم کرده اند و معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران آمادگی کامل دارد تا شرایط و مقدمات برگزاری این کنسرت ها را به ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی شهر تهران آماده کند تا سهمی در افزایش نشاط و شادابی شهروندان تهرانی داشته باشند و به امید خدا این طرح در سایر شهرهای کشور نیز اجرا شود.

**استقبال مدیران موسیقی

خانه موسیقی اولین واکنش را به پیشنهاد همایون شجریان نشان داد و از آن استقبال کرد، بعد از آن دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز با انتشار اطلاعیه‌ای برای صدور مجوز این نوع کنسرت‌ها اعلام آمادگی کرد.

حالا توپ در زمین مسئولان و مدیران است و منتظر تصمیم آن‌ها برای تحقق پیشنهاد همایون هستیم. این فرصت را باید غنیمت دانست و مجالی باشد برای حضور هنرمندان دیگر. یافتن هنرمندانی که از حقوق مادی خود به‌خاطر مردم می‌گذرند سخت است و باید قدردان باشند و باشیم.