گنگ شوانگ روز چهارشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن با اشاره به اینکه چین قاطعانه از حقوق قانونی خود دفاع خواهد کرد افزود: چین همواره از حل اصطکاک تجاری با آمریکا از راه گفت و گو و رایزنی حمایت می کند و در این راه تلاش کرده و از خود صداقت نشان داده است.

آمریکا قصد دارد تا اواخر امروز به وقت واشنگتن، تعرفه ۱۰ درصدی بر کالاهای صادراتی چین به آمریکا به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را تا ۲۵ درصد افزایش دهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در عین حال تاکید کرد گفت و گو باید بر پایه احترام متقابل و برابری، مقررات و اعتبار صورت گیرد تهدید و اعمال فشار یک جانبه نتیجه عکس خواهد داد.

&#۳۹;گنگ&#۳۹; همچنین در پاسخ به ادعای آمریکا مبنی بر اینکه چین مانع حل مساله هسته ای کره شمالی است گفت: موضع چین در مساله شبه جزیره کره برای همه روشن و شناخته شده است ما مدتی طولانی برای کمک به حل سیاسی این مساله به طور خستگی ناپذیر تلاش کرده ایم که مورد تائید عمومی جامعه جهانی قرار گرفته است. 

وی افزود: در حقیقت بین چین و آمریکا همواره رایزنی و هماهنگی نزدیک درباره مساله شبه جزیره کره وجود دارد. 

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار امیدواری کرد طرف های ذیربط مساله با تشریک مساعی چین، فرصت آرامش در وضعیت شبه جزیره کره را مغتنم شمارند و در یک جهت حرکت کنند تا به حل سیاسی هر چه زودتر این مساله کمک شود و خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره محقق شود.