ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی فرانسوی درباره اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که گفت مایل به دیدار با مقامات ایران است گفت: وی در حال تکرار وضعیت با کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) است. او حمله می‌کند، اقداماتی سخت به کار می‌گیرد و سپس پیشنهاد مذاکره می‌دهد. این (رویکرد) تاکنون درخصوص کره شمالی به حصول نتایج مورد انتظار منجر نشده است.

وی در ادامه این گفت‌وگو به خروج واشنگتن از برجام اشاره و تصریح کرد: از نظر من خروج آمریکا موجب نابودی توافق هسته‌ای نشده است اما ادامه آن نیازمند اجرای سازوکارهای جدید مالی است تا روابط تجاری و اقتصادی با ایران حفظ شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه خاطر نشان کرد: این توافق حفظ شده است. توافق با خروج آمریکا تمام نشده است. توافق ادامه دارد و ایران به سلاح هسته‌ای دست نیافته است.

وی ادامه داد: ما درباره توافق هسته‌ای با ایران موضع متفاوتی با دونالد ترامپ داریم. ما بر این باوریم که این یک توافق مهم است و از بروز مشکلاتی جدی در منطقه جلوگیری می‌کند. ما باید این توافق را حفظ کنیم. شاید رئیس جمهور ترامپ نیز دریافته است که این (حفظ توافق) یک ضرورت است.

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور آمریکا دوشنبه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره مذاکره با ایران تصریح کرد که تمایل دارد با مقام‌های ایرانی ملاقات داشته باشد.

وی در این باره گفت: معتقدم آن‌ها احتمالاً در پایان به این نقطه خواهند رسید که خواستار ملاقات شوند و من آماده‌ام تا هر زمان که بخواهند، با آن‌ها ملاقات کنم. من این کار را از روی قوت یا ضعف انجام نخواهم داد. فکر می‌کنم این کار اقدام مناسبی است. اگر بتوانیم به نتیجه معنادار دست یابیم - نه اتلاف کاغذی که در توافق قبلی اتفاق افتاد - قطعاًّ مایل به انجام ملاقات خواهم بود.

ترامپ با بیان اینکه پیش شرطی برای مذاکره با ایران ندارد، گفت: هیچ پیش‌شرطی، اگر آن‌ها بخواهند ملاقات کنند، من هم ملاقات خواهم کرد. هر زمان که آن‌ها بخواهند. هر زمان که آن‌ها بخواهند. این کار برای این کشور خوب است، برای آنها خوب است، برای ما خوب است و برای جهان خوب است.

این رویکرد جدید رئیس جمهور آمریکا در حالی است که وی هفته گذشته در پیامی توئیتری به هشدارهای حسن روحانی رئیس جمهور ایران که به او گفته بود، با دم شیر بازی نکن واکنش نشان داد. ترامپ گفت که در صورت ادامه تهدید از سوی مقامات ایران، این کشور با پیامدهایی مواجه خواهد شد که تاکنون کمتر کسی در تاریخ تجربه کرده است.

اما مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا ساعاتی پس از موضع‌گیری جدید ترامپ در اظهاراتی متناقض برای گفت‌وگو با ایران شروطی را تعیین کرد و  گفت: اگر ایران بتواند بپذیرد که وارد توافق هسته‌ای جدیدی شود، دونالد ترامپ آماده است که با این کشور مذاکره کند.

پمپئو با بیان این که از این ابراز تمایل ترامپ حمایت می‌کند، گفت: در صورتی رییس‌جمهور با ایرانی‌ها پای میز مذاکره خواهد نشست که ایرانی‌ها تعهد به اعمال تغییرات در نحوه رفتار با مردم این کشور را نشان دهند، از رفتار بد خود بکاهند و بتوانند بپذیرند که وارد توافقی هسته‌ای شوند که در عمل مانع اشاعه [تسلیحاتی] شود.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پاسخ اظهار داشت: ایران و آمریکا دو سال مذاکره داشتند. به همراه اتحادیه اروپا، سه کشور اروپایی، روسیه و چین، ما توافق چندجانبه منحصربه‌فردی -برجام- را تهیه کردیم. این توافق موثر بوده است.

وی ادامه داد: آمریکا می‌تواند صرفاً خودش را به خاطر خروج از توافق و ترک میز مذاکره مورد سرزنش قرار دهد. تهدیدات، تحریم‌ها و شیرین‌کاری‌های تبلیغاتی موثر نخواهد بود. احترام گذاشتن را امتحان کنید: به ایرانی‌ها و به جامعه بین‌المللی.

حمید ابوطالبی، مشاور رییس‌جمهوری کشورمان نیز در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: احترام به ملت بزرگ ایران، کاهش خصومت‌ها، و بازگشت آمریکا به برجام، هموارکننده مسیر سنگلاخ کنونی است.

مشاور روحانی همچنین نوشت: سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل پس از تهدید ملت بزرگ ایران، موضوع ملاقات دو رییس‌جمهور مطرح شد؛ اکنون هم پس از خروج از برجام، ملاقات بدون پیش‌شرط عنوان می شود! کسانی که به گفت‌وگو به عنوان روش حل اختلافات در جوامع متمدن باور دارند، باید به ابزار آن هم ملتزم باشند.

این اظهارات ترامپ واکنش مقامات پیشین آمریکا را نیز در پی داشته است. وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در واکنش به اعلام آمادگی رئیس جمهور کشورش برای مذاکره با ایران بدون پیش شرط، گفت که شاید پیش شرط ایران پیوستن واشنگتن به حامیان برجام باشد.

وی که ترامپ را یک پسربچه پر سروصدا خوانده بود، در یک پیام توئیتری نوشت: آقای رئیس جمهور، ایران ممکن است فقط یک پیش شرط داشته باشد؛ پیوستن مجدد به خیل کشورهای حامی برجام.