به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رسانه بلومبرگ امروز (چهارشنبه) گزارش کرد که دو منبع اعلام کرده‌اند که وضعیت سلامتی جولیان آسانژ اخیرا بد شده و او قرار است ساختمان سفارت اکوادور در شهر لندن را که از ژوئن ۲۰۱۲ تاکنون در آن محبوس بوده به منظور رفتن به بیمارستان در آینده‌ای نزدیک ترک کند.

این در حالی است که لنین مورنو، رئیس‌جمهور اکوادور اواخر ژوئیه گفت که خواهان آن است که مساله آسانژ بدون بروز مشکلاتی برای کشورش حل و فصل شود.

او گفت که در همین راستا رایزنی‌هایی با مقام‌های بریتانیا و نمایندگان ویکی لیکس انجام گرفته است.

خوزه والنسیا، وزیر امور خارجه اکوادور نیز بر لزوم رسیدگی به وضعیت مربوط به آسانژ تاکید کرده و گفته که او نمی‌تواند تا ابد در این سفارتخانه باقی بماند.

در یک تحول دیگر تیم وکلای آسانژ گزارش بلومبرگ را رد کرده و گفته که اکوادور به دنبال دادرسی قضایی علیه بنیانگذار ویکی لیکس به اتهام هک کردن شبکه سفارتخانه است.

آسانژ بعد از آن به ساختمان سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد که توسط مقام‌های سوئد با اتهام اذیت و آزار جنسی مواجه شد.

با وجود آنکه این اتهام‌ها علیه او کنار گذاشته شد او هنوز نگران است که در صورت خروج از این سفارتخانه به آمریکا مسترد شده و در آنجا به اتهام افشای اسناد محرمانه محاکمه شود.

اخیرا روزنامه گاردین گزارش کرد: اکوادور حدود پنج میلیون دلار برای یک عملیات اطلاعاتی محرمانه موسوم به عملیات مهمان هزینه کرده و یکسری ماموران مخفی و امنیتی بین‌المللی را استخدام کرده تا رد مهمان‌های آسانژ را بگیرند.

گفته شده که این عملیات با تایید رافائل کورآ، رئیس‌جمهور سابق اکوادور و ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه سابق این کشور انجام گرفته است.