محمدرضا بادامچی در نطق میان دستور جلسه امروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بسیار متاسفم که در شرایطی هستیم که ارزش پول ملی در کمتر از سه ماه با افت فاحشی مواجه شده است و مدیران اقتصادی کشور برنامه و اقدام مشخصی برای مقابله با این سقوط آزاد نداشتند.

 

وی در ادامه گفت: مردم چه گناهی کرده‌اند که هیچ نهادی پاسخگوی وضعیت حاکم نیست؟ هنوز تحریم‌های دشمن شروع نشده است اما ما با مدیریتی ناکارآمد و غیرکارشناسی نظام ارزی ارزش پول ملی را به شدت پایین آوردیم. در حالی که در شرایط غیرعادی باید دست به تصمیمات اساسی و نتیجه‌بخش بزنیم مدیران اقتصادی دولت کمترین توجهی به حساسیت روزهای پرالتهاب ارزی نداشتند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما شاهد زوال مدیریت دولتی در ایران هستیم. گویی که نهادهای کلان ملی و اقتصادی همچون سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی نظارتی بر روی بانک مرکزی ندارند. به عنوان کارشناس حوزه کار و اشتغال باید درباره تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و بیکار شدن خیل عظیم جوانان هشدار دهم.

 

وی افزود: افزایش شدید قیمت ارز منجر به ورشکستگی بنگاه‌ها و افزایش بیکاری خواهد شد. این افراد تازه بیکار با بیکاران قبلی لشگر بزرگی تشکیل خواهند داد که می‌تواند برای نظام و کشور بسیار خطرناک و بحران‌آفرین باشد. بحران ارز تنها در راه چهارراه استانبول نیست بلکه معیشت مردم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و سفره مردم را خالی می‌کند.

 

بادامچی تصریح کرد: مقصران اصلی وضعیت کنونی اقتصاد مدیران نالایق و ناکارآمد اقتصادی در دولت و خارج از دولت هستند که کمترین توجهی به وضعیت کنونی ندارند.چند برابر شدن قیمت ارز جمعیت گرفتار در آسیب‌های اجتماعی را نیز چند برابر خواهد کرد. آمار کودکان کار افزایش خواهد یافت. اعتیاد، فقر و مهاجرت نیز تشدید می‌شود. کارشناسان اجتماعی هشدار می‌دهند که بحران اقتصادی به همه‌گیر شدن بحران اجتماعی منجر خواهد شد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: جمعیت انبوهی که برای به دست آوردن کالای اساسی خود دچار مشکلات هستند چگونه می‌توانند در برابر تصمیمات غلط در حوزه اقتصاد صبوری کنند؟ چرا نظام اقتصادی ما به فکر مردم نیست؟ از همان ابتدا مشخص بود که تصمیمات ناشایسته ارزی از جمله دولتی کردن نرخ ارز تنها به فساد عظیم اقتصادی منجر خواهد شد. مسئول غارت اقتصاد ایران در چند ماه اخیر کیست؟ چه کسانی اجازه داده‌اند که پول ملی مردم ایران برای وارد کردن کالاهای غیرضروری استفاده شود؟ چه کسانی مسئول حیف و میل شدن هزاران دلار از سرمایه ارزی کشور هستند؟ مسئولان اقتصادی چگونه می‌خواهند در برابر این حجم از فساد اقتصادی به مردم پاسخگو باشند؟

 

وی در ادامه اظهار کرد: با وجود بی‌اعتنایی دولت به روزهای سخت مردم از مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود به وظایف قانونی خود عمل کند و در خصوص شرایط ویژه تصمیمات لازم را اتخاذ کند. در هفته اخیر اتفاقات خوبی در مجلس شورای اسلامی افتاد که منجر به تحسین افکار عمومی و سازمان‌های مردم‌نهاد گردد. تصمیم قوانینی نظیر اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان و لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اقدام ارزشمندی بود.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انقلاب ما از عاشورای حسینی الهام گرفته است. ما که پیرو امام حسین (ع) هستیم باید متانت و دوراندیشی و مصلحت‌اندیشی ایشان را در نظر داشته باشیم. ایشان وقتی از مدینه حرکت کردند تا قبل از رسیدن به کربلا در همه جا به دنبال گفت‌وگو و دوری از جنگ بودند. این سیره ایشان حتی در شب عاشورا ادامه یافت. حتی در شب عاشورا نیز با فرمانده دشمن به صحبت نشست. امیدوارم مسئولین و شورای عالی امنیت ملی کشور برای خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن تمامی گزینه‌های موجود را مورد بررسی و تامل قرار دهند و درجهت پیشبرد منافع ملت تصمیمات سخت و بزرگ اتخاذ کنند تا با حفظ ثمره مجاهدت‌های ۴۰ ساله انقلاب کشورمان در ریل توسعه و پیشرفت قرار بگیرد.

 

وی در پایان گفت: اعلام وصول استیضاح وزیر کار یکی از کارهایی بود که در شأن هیات رییسه نبود، چرا که در کمیسیون‌های دیگر چند وزیر در راس استیضاح هستند. ماده ۲۲۳ را از کمیسیون اجتماعی گرفتند و اجازه ندادند وضعیت استیضاح بررسی شود. سه وزیر قبل از وزیر کار تحت استیضاح بودند و همچنان در کمیسیون‌ها باقی ‌ماندند، ولی امروز استیضاح وزیر کار اعلام وصول شد