خبرگزاری فرانسه گزارش داد، خوآن مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهور کلمبیا با اشاره به جدیدترین اظهارات صندوق بین‌المللی پول مبنی بر اینکه تورم ونزوئلا در سال جاری میلادی به یک میلیون درصد خواهد رسید، گفت: می‌بینیم که در آینده نزدیک نیکولاس مادورو سرنگون خواهد شد. در کشوری با چنین سطح تورمی که ونزوئلا دارد، دولت آن باید سرنگون شود.

روابط میان روسای جمهور ونزوئلا و کلمبیا سال‌هاست که دچار تنش شده به طوری که مادورو،‌ کلمبیا را یکی از "نوکران آمریکا" توصیف کرده و سانتوس تغییر رژیم قریب‌الوقوع در ونزوئلا را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مه پیش‌بینی کرد؛ انتخاباتی که مادورو در آن پیروز شد اما از سوی اپوزیسیون این کشور تحریم شده بود.

صدها هزار تن از مردم ونزوئلا برای فرار از کمبود موادغذایی و دارو و همچنین کمبود خدمات دولتی در کشور بحران زده‌شان به کلمبیا سرازیر شده‌اند.

ونزوئلا گرفتار یک رکود چهار ساله شده و مادورو اقدامات خرابکارانه اپوزیسیون را مقصر این مساله می‌داند.

مادورو همچنین با ادعای گروهی از مقامات برجسته دانشگاه‌های ونزوئلا مخالفت کرده است؛‌ افرادی که میزان فقر شدید در کشور را ۶۱ درصد برآورد کردند در حالی که مادورو معتقد است میزان فقر در کشورش تنها ۴.۴ درصد می‌باشد.

سانتوس درباره مادورو گفت: او در وضعیت انکار به سر می‌برد. مادورو کاملا غیرمنطقی است چراکه تنها می‌گوید نه هیچ بحرانی در ونزوئلا وجود ندارد و خودش نیز به کمکی نیاز ندارد.

کلمبیا سال گذشته سربازان ونزوئلا را به تعرض قلمروی متهم کرد و سانتوس نیز از این مساله که چریک‌های ارتش آزادی بخش ملی مارکسیست در ونزوئلا پناه گرفته‌اند، ابراز خشم و عصبانیت کرد.

سانتوس گفت: بدون شک تعدادی از فرماندهان ارتش آزادی بخش ملی مارکسیست در ونزوئلا هستند و ما مدت‌هاست که متوجه این مساله شده‌ایم. ما بسیاری از رهبران و روسای منطقه‌ای این چریک‌ها را در کلمبیا از بین برده‌ایم.

همچنین بعید به نظر می‌رسد که با پایان دوره ریاست جمهوری سانتوس و روی کارآمدن ایوان دوکو، رئیس‌جمهور راست افراطی منتخب کلمبیا در چند روز آتی تنش‌ها میان ونزوئلا و کلمبیا کاهش یابد.

روی کارآمدن دوکو می‌تواند تهدیدی برای توافق صلحی باشد که سانتوس با شورشیان فارک امضا کرده است.

این توافق باعث شد که سانتوس جایزه صلح نوبل را به دست آورد اما ثابت شد که این اقدام از نظر سیاسی نوشیدن جام زهر بوده چراکه میزان محبوبیت سانتوس در داخل کشور به شدت کاهش یافت.

سانتوس معتقد است که این اقدام ارزشش را داشته چراکه این صلح نه تنها برای سانتوس بلکه برای کشور تحقق یافته است.

وی گفت: میراث من از خودش دفاع خواهد کرد و شما می‌توانید شاهد نتایج آن باشید. در حال حاضر صلح برقرار است و فارک به یک حزب سیاسی تبدیل شده است. مردم کلمبیا از صلح دفاع خواهد کرد چراکه این صلح من یا دولت من نبوده است بلکه صلح تمامی مردم کلمبیا بوده است. این بهترین هدیه‌ای است که هر جامعه‌ای می‌تواند داشته باشد و مردم کلمبیا باید از صلح دفاع کنند و این کار را انجام خواهند داد.

سانتوس افزود: آنچه ما و کل سازمان‌های بین‌المللی می‌گوییم این است که توافق صلح با فارک یک توافق کامل و بسیار جامع بوده است. این توافق با فارک هیچ نمونه‌ای در هیچ کشور دیگری ندارد. در حال حاضر ما به مذاکرات با چریک‌های ارتش آزادی بخش نیروی مارکسیست ادامه می‌دهیم و تا حدودی به پیشرفت دست یافته‌ایم. باید ببینیم که آیا می‌توانیم تا قبل از ۷ اوت (۱۶ مرداد) آتش‌بسی را حتی به صورت موقت و به شکل چارچوبی و غیرتوافق نامه امضا کنیم یا خیر.

۷ اوت روزی است که سانتوس زمام امور را به دوکو منتقل می‌کند؛ فردی که در کمپین انتخاباتی‌اش متعهد شد تا اصلاحاتی درخصوص این توافق صلح اجرا کند.

سانتوس همچنین گفت، دلیل نمی‌بیند که بخواهد نگران این مساله باشد که دوکو دستاوردهایی را که وی به سختی به دست آورده، ‌لغو کند.

وی تاکید کرد: کلمبیا در حال حاضر به شدت دوقطبی شده است. دوکو شخصا در کاخ ریاست جمهوری به من گفت که به سیاست‌هایی که به نظرش کارآمد بوده ادامه خواهد داد و آنهایی را که کارآمد نبوده اصلاح خواهد کرد و برخی از ابتکارعمل‌ها و پروژه‌های خود را مطرح خواهد کرد.

سانتوس افزود: به نظر من همه این اظهارات دوکو منطقی و متقاعدکننده بوده است. امیدوارم که او موفق شود و این کاری است که هر دولتی باید انجام دهد.

وی درخصوص مقابله با تجارت خشونت‌آمیز موادمخدر در کلمبیا که جان هزاران تن را گرفته گفت: مبارزه علیه موادمخدر نمی‌تواند تنها با یک کشور پیروز شوند و نیازمند اقداماتی چندجانبه است.