رویترز گزارش داد، احزاب اپوزیسیون دو طرح در این باره تهیه کرده بودند. با اینکه این دو طرح عملا شانسی برای تایید نداشتند، رای‌گیری پارلمان درباره آن‌ها به جنجال‌های دو هفته اخیر در فضای سیاسی فرانسه به دنبال انتشار ویدئویی که بادیگارد امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه را در حال حمله به معترضان نشان می‌دهد، پایان داد.

این دو طرح که از سوی اپوزیسیون محافظه‌کار ارائه شد، با دریافت ۱۴۳ و ۷۴ رای موافق نتوانستند حد نصاب ۲۸۹ رای را برای به چالش کشیدن دولت ماکرون به دست آورند.

حزب ماکرون در مجلس عوام فرانسه اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارد و هیچ یک از اعضای این حزب به این طرح‌ها رای مثبت ندادند.

جنجال بر سر اقدام بادیگارد ماکرون که بدون مجوز و در قالب نیروهای پلیس اقدام به ضرب‌وشتم مردم کرده بود، تاثیری منفی بر محبوبیت رئیس جمهور فرانسه گذاشته و برنامه‌های او را دچار مشکل کرده است. ماکرون فرانسه همچنین برای استخدام این بادیگارد مورد انتقاد قرار گرفته است.

پیش از رای‌گیری در خصوص طرح رای عدم اعتماد، یکی از قانونگذاران کمونیست پارلمان فرانسه اظهار کرد: این اقدام نشانگر تمرکز بیش از حد قدرت توسط حاکم برگزیده‌ای است که اصل جدایی قدرت را تضعیف می‌کند.