حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی، روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: مساله بازگشت آوارگان سوری به کشور خود یکی از مهمترین موضوعات این دور از مذاکرات بود چرا که برای نخستین بار در ۱۰ دور گذشته این مذاکرات مطرح شده است.

وی دلیل تازگی این رویداد را وضعیت بحرانی سوریه در سالیان گذشته عنوان کرد و گفت: پیشتر امکان گفت: وگو درباره مساله بازگشت مهاجران سوری به کشور خود مطرح نبود، اما موفقیت‌های ارتش سوریه در میدان نبرد باعث شده است که موضوع بازگشت مهاجران نیز مطرح شود.

جابری انصاری ادامه داد: قبل از آغاز اجلاس همچون شرکای روس دیدار‌هایی را با مقام‌های اردن، سوریه و لبنان داشتیم و در آن موضوع بازگشت مهاجران سوری مطرح و مورد مذاکره قرار گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد: این مساله که هم به لحاظ انسانی و هم از لحاظ سیاسی بسیار حائز اهمیت است از طریق پیگیری در نشست‌های صلح سوریه و نیز با همکاری‌های بین المللی تسهیل شود.

مذاکره کننده ارشد ایران در امور سوریه در ادامه تصریح کرد: نشست امروز دهمین دور مذاکرات بین المللی صلح سوریه بود که بر خلاف آستانه این بار در شهر سوچی روسیه برگزار شد.

جابری انصاری با بیان اینکه روز دوشنبه مطابق معمول دیدار‌های دوجانبه و سه جانبه داشتیم افزود: روز گذشته دیداری سه جانبه بین سه کشور ضامن صلح آستانه برگزار شد و امروز نشست سه جانبه دیگری بین سه کشور ضامن برگزار شد و طرفین به جمع بندی رسیدند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که امروز نشستی چهارجانبه با شرکت نمایندگان سه کشور ضامن صلح سوریه و استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه برگزار شد که در رابطه با رایزنی‌ها برای شکل گیری کمیته قانون اساسی جدید سوریه بود.

مذاکره کننده ارشد ایران در امور سوریه، تصریح کرد: در دیدار‌های نشست موضوع مهم دیگری نیز مطرح شد که در قالب گفت: وگو‌های دو و چندجانبه درباره آن‌ها گفت: وگو کردیم.