ترکیه روز سه شنبه از انجام‌های اقدام‌های قانونی علیه آمریکا در صورت عدم ارسال جنگنده‌های «اف-۳۵» خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «ابراهیم کالین» نماینده رسمی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: «اف-۳۵ ،یک پروژه بین‌المللی است و در صورت عدم تجهیز ترکیه به این جنگنده، ما اقدام‌هایی قانونی را اجرا می‌کنیم.»

 سناتورهای آمریکایی اخیرا در واکنش به دستگیری یک کشیش آمریکایی به نام «اندرو برونسون» در ترکیه و توافق آنکارا با روس‌ها برای خرید سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰»، گنجانده شدن بندی برای لغو فروش اف-۳۵ به ترکیه در قانون بودجه سال ۲۰۱۹ ایالات متحده را خواستار شده بودند.

آنطور که «خبرگزاری فرانسه» اخیرا گزارش داده، «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا در نامه‌ای به «مکتورنبری» گزینه تگزاسی‌ها در مجلس نمایندگان و رئیس کمیته نیروهای مسلح این نهاد نوشته: «من نگرانی‌های کنگره در خصوص رویه مستبدانه حاکم بر ترکیه را می‌فهمم و از آنها باخبرم و می‌دانم که این رویه بر حقوق بشر، حاکمیت قانون و دستگیری کشیش برانسون که یک تبعه آمریکایی است، تأثیرگذار بوده است.»

قانون‌گذاران آمریکایی علاوه بر تأکید بر لزوم تنبیه ترکیه به خاطر بازداشت یک شهروند آمریکایی به اتهام تروریسم و جاسوسی، می‌گویند که وجود همزمان جنگنده  اف-۳۵ و سامانه پدافندی اس-۴۰۰ می‌تواند کدهای سری این جنگنده  پنهانکار و عمودپرواز را برای روس‌ها آشکار کند.

اما متیس گفته که حذف ترکیه از این پروژه ۱۲ ملیتی می‌تواند باعث برهم خوردن زنجیره تأمین (این جنگنده) برای ارتش آمریکا و شرکای واشنگتن شود.

تاکنون چند کشور تعداد محدودی اف-۳۵ از شرکت «لاکهید مارتین» تحویل گرفته‌اند. ترکیه تاکنون فقط ۲ فروند از این جنگنده پیشرفته نسل پنجم را تحویل گرفته است.