اسحاق جهانگیری در فرودگاه کرمانشاه اظهار داشت: با تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی باید سیاست‌های متناسب با شرایط جدید تهیه شود و حتی اگر رئیس‌کل بانک مرکزی تغییر نمی‌کرد با توجه به شرایط جدید که بر اقتصاد کشور حاکم شده نیازمند سیاست‌های جدید اقتصادی هستیم.

 

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: سیاست‌های اقتصادی جدی در این هفته توسط توسط رئیس‌کل بانک مرکزی و تیم اقتصاد دولتی ارائه ‌می‌شود زیرا سیاست‌های اقتصادی باید توسط تیم اقتصادی دولت و متناسب با شرایط جدید پیشنهاد شود.

 

جهانگیری از مردم استان کرمانشاه به‌عنوان مرزداران غیور ایران که همواره پشتوانه بزرگی برای ایران اسلامی در این منطقه بوده‌اند یاد کرد و افزود: در جنگ تحمیلی نیز شاهد رشادت‌های تاریخ‌ساز مردم کرمانشاه بودیم و یکی از حوادث تلخ کشور زلزله استان کرمانشاه بود که سال گذشته رخ داد و گستره آن بسیار وسیع بود و تعداد زیادی از شهرها و روستاهای استان را در بر گرفت. 

 

وی با اشاره به اینکه در زلزله استان کرمانشاه عمق فاجعه بسیار زیاد بود، خاطرنشان کرد: کنار این تلخی‌ها، یک انسجام ملی در سراسر کشور به‌وجود آمد و همه مردم خود را کنار مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه احساس کردند و برای حل مشکلات مردم زلزله‌زده حاضر شدند و مردم سراسر کشور و نیز نخبگان جامعه همگی برای کمک به مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه حاضر شدند و یک اتفاق استثنایی و کم‌سابقه در تاریخ رقم خورد که این‌گونه مردم برای کمک به زلزله‌زدگان نقش‌آفرینی و ابراز همدردی کردند.

 

وی با تأکید بر اینکه "اگر ما در همه مشکلات کشور این انسجام و نمایش وحدت و یکپارچگی را داشته باشیم همه مشکلات را به‌خوبی پشت سر خواهیم گذاشت"، گفت: همه نهادهای رسمی کشور و مسئولان از بالاترین رده مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور و سایر مسئولان از لحظات نخست زلزله کنار مردم بودند و با آنان همدردی کردند.

 

معاون اول ر‌ئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت برای بازسازی مناطق زلزله‌زده دو برنامه را در پیش گرفت، گفت: برنامه نخست اسکان موقت بود که با توجه به سردسیر بودن منطقه و بارندگی‌های زیاد، دولت برای نخستین بار اسکان موقت به‌صورت کانکس را انجام داد که کار بسیار بزرگی انجام شد و در مقطعی کوتاه بیش از ۱۵ هزار کانکس مستقر شد.

 

وی افزود: پس از این برنامه بلافاصله باید دوره اسکان دائم شروع می‌شد که براساس گزارش‌های واصله واحدهایی که به‌صورت کامل تخریب شده بود و تعداد آنها حدود ۳۰هزار واحد شهری و روستایی بود مراحل ساختشان آغاز شده و واحدهایی که نیازمند تعمیرات بودند و تعداد آنها نیز ۶۰ هزار واحد بود از پیشرفت خوبی برخوردار هستند.

 

جهانگیری با اشاره به بهره‌برداری ۵ هزار واحد مسکونی روستایی که تکمیل شده است، گفت: بقیه واحدها نیز در دست ساخت هستند که باید به‌سرعت تکمیل شوند تا امسال در زمستان واحدی در روستایی نباشد که تکمیل نشده باشد و در این سفر با استاندار و مسئولان استان مشکلات پیشِ‌روی بازسازی مناطق زلزله‌زده را بررسی و تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.