اولین گزارش کار ایلنا بود. گزارشی که اشعار فروغ را با قسمت‌های بکر و دست نخورده خانه تطابق داده بود و توضیح داده بود که مالکان خانه قصد دارند آن را تبدیل به چند واحد آپارتمان نوساز کنند.

تا همین چند روز پیش نه شهرداری به فکر این بنای ۹۰ ساله بود نه میراث فرهنگی و حالا با حساسیت‌های ایجاد شده در جامعه ماجرا کمی فرق کرده و مالکان نمی‌توانند به راحتی روی سر خاطرات شاعر معاصر،‌تخریب شوند. 

*اما چه در سر مالکان خانه فروغ می‌گذرد؟ چرا با همه این‌ها کمر همت به تخریب هویت کوچه «خادم آزاد» امیریه  بسته اند؟ 

مالکین خانه فروغ،  بعد از انتشار اخبار، اعلام کردند که مجوز تخریب و نوسازی را از شهرداری گرفته‌اند. این در حالی بود که پیگیری‌های اینجانب از  حجت نظری، عضو شورای شهر تهران دلالت بر این داشت که مالکین این خانه هنوز مجوزی برای تخریب دریافت نکرده‌اند و صرفا برای ایجاد فضای احساسی در جامعه و بازار گرمی برای به فروش رساندن خانه به شهرداری چنین ادعایی را مطرح کرده اند. 

*پرونده خانه فروغ اکنون در مرحله‌ای است؟‌

نوبت ِ میراث است. شهرداری منطقه 11 ناحیه 4 اعلام کرده که جوازی برای تخریب این خانه صادر نشده و تا مادامی که کارشناسان میراث این خانه را ارزشگذاری کنند هم صادر نخواهد شد. کارشناسان میراث فرهنگی اما در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگاران می‌گویند باید سندی برای اثبات اینکه این خانه،‌خانه پدری فروغ است وجود داشته باشد! این در حالی است که مهرداد فرخزاد هنوز زنده است و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد همسایه‌ها هنوز تصویرهایی از فروغ و خانواده فرخزاد در ذهن دارند. 

یکی از این کارشناسان که تمایلی به فاش شدن نامش ندارد از پول نیوز سوال می‌کند که آیا مدرکی در دست داری که ثابت کند 40 سال پیش این خانه را مالکان کنونی از سرهنگ فرخزاد خریده‌اند!؟؟

گفتنی است در شرایطی که کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور باید برای ثبت اضطراری این خانه دست بجنبانند،‌ به دنبال مدرک از خبرنگارند! خانه خود فروغ که در سال‌های آخر عمرش توسط ابراهیم گلستان در اختیارش گذاشته شده بود دو سال پیش قربانی همین بی توجهی‌ها شد و امروز یک برج چند طبقه جای آن ساخته شده....

*چرا خانه پدری فروغ بخشی از هویت شهری و دارای اهمیت است ؟‌

فروغ را خیلی‌ها بزرگ‌ترین شاعر معاصر زن کشور می‌دانند. جسور،‌بی پروا،‌جریان ساز... سال 1313 فروغ در همین خانه به دنیا آمد. حیاط و باغچه و زیر زمین این خانه هنوز بکر است و نه بازسازی شده، نه تخریب... زیر زمین همان زیر زمینی است که بر اساس روایت‌های به جا مانده، فروغ در آن شعر می‌گفته، نامه می‌نوشته و اپرا اجرا می‌کرده. 

باغچه‌های کنار حوض هم ذهن هر فروغ شناسی را به سمت شعر معروف او می‌برد: «کسی نمی‌خواهد باور کند ذهن باغچه دارد کم کم از خاطرات سبز تهی می‌شود» در همین خانه فروغ عاشق شد و نامه نگاری برای پرویز شاپور را آغاز کرد. چرا باید این خانه تبدیل به آپارتمان‌های سنگی بی هویت شود؟ 

خانه فروغ به عنوان یکی از مهم‌ترین مشاهیر معاصر، بخش مهمی از هویت محله امیریه تهران است. فراموش نکنیم کار رسانه‌ها تمام نشده،‌ تازه نوبت پیگیری از میراث است !