وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرده که مسکو از توطئه‌های نظامی آمریکا و متحدان غربی‌اش به خوبی آگاه است اما حاکمیت روسیه با وجود سامانه‌های موشکی آمریکا در سراسر جهان حفظ خواهد شد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) تأکید کرد که مسکو از توطئه‌های نظامی واشنگتن و متحدان غربی‌اش علیه روسیه به خوبی مطلع است.

بنا بر گزارش شبکه «راشاتودی»، وزیر خارجه روسیه در اجلاس آموزشی جوانان با عنوان «قلمرو معانی» که در منطقه «ولادیمیر» روسیه برگزار می شد گفت: «ما به خوبی از نقشه‌های ارتش‌های آمریکا و کشورهای غربی در سر می‌پرورانند مطلعیم و خوشبختانه کشور روسیه به خوبی از همه لحاظ حفاظت می‌شود.»

دیپلمات ارشد روسیه ادامه داد، آمریکا در حال حاضر فعالانه در حال استقرار سامانه‌های موشکی در سراسر جهان از جمله در نواحی نزدیک مرزهای روسیه شامل منطقه بالتیک و حتی ژاپن است اما «با توجه به اینکه امنیت روسیه تضمین شده است، هر اتفاقی که در جهان بیفتد جای نگرانی وجود ندارد».

وی افزود: «هر چه در جهان اتفاق بیفتد، امنیت ما به عنوان یک کشور، امنیت شهروندانمان و حاکمیت روسیه حفظ خواهد شد و این مسئله را «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بارها تأکید کرده‌ است و من به شما اطمینان می‌دهم که این مسئله مبتنی بر واقعیت و تغییرات در ارتش روسیه خواهد بود».

آمریکا هر ساله با تخصیص بودجه هنگفتی به مسائل نظامی، تعداد زیادی از نیروها و تجهیزات نظامی خود را در نقاط مختلف جهان از جمله در کشورهای اروپای شرقی و همچنین آسیای شرقی که هر دو نیز هم مرز با روسیه است مستقر می‌کند. در حال حاضر روابط میان روسیه و آمریکا به سردترین سطح خود از زمان جنگ سرد رسیده است.

علاوه بر این، اخباری که امروز منتشر شد از این امر حکایت دارد که ژاپن در مرزهای شرقی روسیه قصد دارد سامانه دفاع موشک بالستیک ایجیس خود را به رادارهای جدید و قدرتمند ساخت شرکت «لاکهید مارتین» آمریکا مجهز کند. گرچه مقامات دفاعی ژاپن در ابتدا هزینه دو سامانه ایجیس را حدود ۲ میلیارد دلار تخمین زده بودند اما منابعی به رویترز گفته‌اند، خروجی نهایی حداقل دوبرابر این قیمت خواهد بود. همچنین رسانه‌های ژاپنی هزینه نهایی دو سایت شامل سامانه دفاع موشکی ایجیس، موشک‌انداز و تجهیزات رهگیری را ۶ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.

دولت ژاپن اعلام کرده که این سامانه‌های موشکی با هدف مقابله با تهدیدات موشکی کره شمالی در این کشور مستقر می‌شود اما روسیه بارها اعتراض خود را به این اقدام توکیو اعلام کرده و این اقدام را موجب تضعیف «ثبات استراتژیک در بخش شمالی منطقه اقیانوسیه» خوانده است.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در سال ۲۰۱۷ میلادی گفته بود که استقرار این سامانه‌های پیشرفته در مرزهای شرقی روسیه «موضوعی است که در محاسبات نظامی روسیه قطعا لحاظ خواهد شد».

وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی امروز خود علاوه بر این به موضوع اخراج دیپلمات‌های روسیه از یونان نیز اشاره کرد و گفت: «هیچ دلیلی برای تردید در این مسئله که اخراج دیپلمات‌های روسیه از آتن تحت فشارهای شدید خارجی صورت گرفته، وجود ندارد».

یونان روز ۱۱ جولای (۲۰ تیرماه) ۲ دیپلمات روس را به اتهام دخالت در امور داخلی این کشور و اقدامات غیرقانونی علیه امنیت ملی خود اخراج کرد؛ یونانی‌ها گفتند که این ۲ دیپلمات سعی داشته‌اند حلقه‌های طرفدار روسیه در میان بلندپایگان کلیسای ارتودوکس یونان ایجاد کنند.

روس‌ها در همان روز با صدور بیانیه‌ای، قول اقدام متقابل را دادند اما وزارت خارجه روسیه دو روز بعد از این اتفاق با انتشار بیانیه‌ای جدید، آمریکا را به تحریک یونان برای اتهام‌زنی بی‌اساس و گام گذاشتن در مسیری که می‌تواند ضرباتی جدی به روابط دوجانبه بزند، متهم کرد.