محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز(یکشنبه - ۷مرداد) در اولین همایش مشترک سفرا با نمایندگان بخش خصوصی اظهار داشت: در این دوران حساس مسئولیت خطیری را همگی ما برعهده داریم. بخش خصوصی به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور به حساب می آید و من و همکارانم در وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران در خاج از کشور وظیفه خود می دانیم که در خدمت بخش خصوصی بوده و تسهیل‌کنندگی در حوزه اقتصاد را داشته باشیم.

وی گفت: ما حتی در عناوینی که در معاونت دیپلماسی اقتصادی انتخاب کردیم، تلاش داشتیم خدمتگزاری خود را در این حوزه نشان دهیم. این ابتکار برای همایش مشترک میان بخش خصوصی و دستگاه دیپلماسی را باید به فال نیک گرفت که این درک مشترک میان ما بوجود آمده و ارتباطات ما دو طرفه خواهد بود.

ظریف افزود: از طرفی شما به اطلاعات نمایندگی های خارج از کشور و کمک هایی که آنها می توانند برای تسهیل و پیگیری کار شما انجام دهند، نیاز دارید و مهم‌تر از آن، ما به شما نیاز داریم تا شما به ما بگوئید که در چه حوزه‌هایی مزیت رقابتی داریم و در چه نقاطی می توانیم حضور بهتری داشته باشیم.

وزیر امور خارجه بیان داشت: شرایط کنونی فرصت‌های بسیاری برای ما ایجاد کرده است. امروز آمریکا خود را در انزوا و نیازمند به فشارهای بسیار آشکار سیاسی برای پیشبرد اهدافش می‌بیند.

ظریف افزود: سابق بر این دیگران در تحریم های آمریکا علیه ایران مشارکت می کردند و تحریم های شورای امنیت و دیگر کشورها هم به دنبال آن ایجاد می‌شد اما امروز اینگونه نیست و تحریم‌های آمریکا مشروعیت خود را از دست داده است چراکه آمریکایی‌ها نه تنها این امکان را ندارند بلکه می‌خواهد دیگران را وادار کند خلاف مصوبه شورای امنیت و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کنند.

وی با اشاره به اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: آمریکایی‌ها معتاد به تحریم هستند و اینطور نیست که فقط علیه ما تحریم‌هایی را اعمال می‌کنند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: امروز شرایطی به وجود آمده که کشورهای اروپایی باید منافع خود را دنبال کنند یا منافع شخص آقای ترامپ! این شرایط یک فرصت ویژه به ما می‌دهد که باید از آن استفاده کنیم.

ظریف افزود: البته من خام نیستم که فکر کنم ما می‌توانیم یک درگیری میان اروپا و آمریکا ایجاد کنیم، بلکه هم اکنون یک شکاف بین اروپا و آمریکا وجود دارد و ما می‌توانیم در یک موضع فعال باشیم. ما نیازی نداریم پل شکاف بین اروپا و آمریکا باشیم.

وی ادامه داد: در سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ ما به عنوان پل حل اختلاف بین آمریکا و اروپا عمل کردیم. درایت حکم می‌کند که امروز اینگونه نباشد. اروپا و کشورهای دیگر به این نتیجه رسیده‌اند و شما می‌توانید از آمریکای لاتین تا آفریقای جنوبی این احساس را داشته باشید. روند کنونی که آمریکا می خواهد دنبال کند روند خطرناکی است و میزان مقاومت و ایستادگی آنها بستگی به این دارد که ما راه های استفاده از این شرایط را پیدا کنیم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: نباید کاری کنیم که دنیا فکر کند باید بین فشار اقتصادی و ما یکی را انتخاب کند. به نظر من این شرایط یک فرصت ویژه برای شرکت های خصوصی است و همکاران ما در وزارت امور خارجه وظیفه دارند به شما کمک کنند تا صادرات داشته باشید و بتوانید نیازتان را تامین کنید.

 

اخبار تکمیلی متعاقبا منتشر می گردد.