فلسطین الیوم گزارش داد، "زاهر بیروای" رئیس کمیته بین‌المللی شکستن محاصره غزه گفت که کشتی‌های شکست محاصره غزه طبق نقشه و برنامه زمانی معین در حال حرکت به سمت نوار غزه هستند و انتظار می‌رود که این کشتی‌ها شامگاه یکشنبه یا صبح دوشنبه وارد سواحل غزه شود.

وی افزود: کشتی‌های شکست محاصره غزه  (بازگشت، آزادی و فلسطین) مرزهای مصر به سمت شرق را پشت سر گذاشته و ما امیدواریم که این کشتی‌ها به سواحل غزه برسند.

بیراوی از همه سازمان‌های حقوقی و بین‌المللی خواست که برای جلوگیری از حملات اسرائیل به این کشتی‌ها که فقط حامل فعالان مدنی و برخی از داروها و کمک‌های نمادین به بخش سلامت در غزه هستند، تلاشی عملی و حقیقی انجام دهند.

وی تاکید کرد که همه سرنشینان این کشتی‌های کوچک از سلامت کامل به سر می‌برند و روحیه آن‌ها عالی است و در انتظار لحظه ورودبه غزه هستند.

۴۰ فعال از حدود ۱۵ کشور و یک تیم رسانه‌ای از جمله دو خبرنگار شبکه الجزیره و شبکه پرس تی وی بر روی این کشتی‌ها حضور دارند.

نیروی دریایی رژیم صهیونیستی حدود سه هفته قبل کشتی آزادی۲ را همراه با سرنشینانش که شماری از بیماران و دانشجویان فلسطینی بودند، توقیف کرد.

گفتنی است که کشتی آزادی۱ نیز حدود ۵۰ روز قبل از بندر غزه راه افتاد و پس از طی چندین کیلومتر توسط رژیم صهیونیستی توقیف شد. گرچه سرنشینان این کشتی آزاد شدند اما کاپیتان آن "سهیل محمد العامودی" همچنان در بند رژیم صهیونیستی است.