امانوئل مکرون گفت: اروپا و فرانسه هیچگاه خواستار یک جنگ اقتصادی با آمریکا نیستند.

وی افزود: یک مذاکره اقتصادی خوب فقط در صورتی انجام می‌شود که بر پایه‌های متوازن، دو جانبه و بدون هیچ تهدیدی استوار باشد. من موافق آغاز مذاکرات با هدف یک توافق گسترده تجاری نیستم، به شیوه پیمان تجاری و سرمایه‌گذاری ترنس-آتلانتیک، زیرا شرایط، اجازه چنین مذاکراتی را نمی دهد.

در همین ارتباط، چندی پیش نیز دونالد توسک رئیس شورای اروپا ضمن هشدار جدی درباره بروز جنگ تجاری تمام عیار میان آمریکا و اتحادیه اروپا، تاکید کرد که این اتحادیه با توجه به سیاست های مخرب «دونالد ترامپ» باید خود را برای بدترین سناریوها آماده کند.

وی گفت: متاسفانه روابط تجاری و اقتصادی دو سوی اقیانوس اطلس به علت سیاست های مخرب ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، با فشارها و تهدیدهای جدی رو به رو است. در عین حالی که امیدوارم بهترین ها برای ما اتفاق بیافتد، اما هشدار می دهم که اتحادیه اروپا باید خود را برای بدترین سناریوها از سوی واشنگتن آماده کند.

کمیسیون بازرگانی اتحادیه اروپا که به دنبال معافیت گمرکی دائمی و بدون قید و شرط است، پیشتر اعلام کرد که در صورت افزایش تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از قاره سبز، این اتحادیه واکنشی سه جانبه نشان خواهد داد. 

کمیسیون بازرگانی اتحادیه اروپا هشدار داده بود که این نهاد اروپایی در حال تنظیم واکنشی سه‌‌جانبه است که با قوانین سازمان تجارت جهانی نیز سازگار خواهند بود.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا در تلاش است تا به صورت دائمی از پرداخت تعرفه‌های گمرکی برای صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا معاف شود. این تلاش‌ها تاکنون نتیجه ای نداشته است. 

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا محسوب می شود، هفته گذشته در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، مراتب نگرانی جهانی را از افزایش تنش تجاری میان واشنگن و بروکسل بر وی گوشزد کرد.