مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگویی با اشاره به مشکلات تخصیص ارز دولتی، گفت: آقای رئیس‌جمهور شفاف‌سازی اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی را ابلاغ کردند و این موضوع تا اعلام اسامی کامل از سوی بانک مرکزی پیگیری می‌شود. 

وی با بیان اینکه یکی از گروه‌هایی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌، گروه یک است که  شامل کالاهای اساسی می‌شود، افزود: ارز این گروه به خوبی و به میزان مناسب تأمین شده چرا که باید آرامش به جامعه بازگردانده شود و خیال مصرف‌کننده از تأمین کالاهای اساسی راحت شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده است، با اشاره به اینکه در یک بازه زمانی مشخص محدودیتی برای ارائه ارز دولتی وجود نداشت، ادامه داد: در این مرحله از مکانیزم تخصیص ارز دولتی، عنوان شد به هرآنچه ثبت سفارش می‌شود، ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص داده شود، البته در آن زمان محدودیتی برای ثبت سفارش وجود نداشت. 

کرباسیان با بیان اینکه پس از این بازه زمانی تقسیم‌بندی چهارگانه کالا صورت گرفت، یادآور شد: براساس این تقسیم‌بندی، برخی کالاها گروه یک هستند که به آنها ارز نفتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد و بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار به آنها ارز تعلق یافته است که شامل کالاهای اساسی، دارو و بخش‌های صنعتی که کالای نهایی آنها هم‌ردیف با کالای اساسی است، می‌شود.

وی افزود: گروه دوم ارز حاصل از صادرات پترووشیمی و فولاد است که باید ارز را به بانک مرکزی و یا کسی که بانک مرکزی معرفی کرده در سامانه واگذار کند تا ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تأمین شود که شامل کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانه‌هاست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه گروه سوم آنهایی هستند که در ازای صادرات می‌توانند واردات انجام دهند که حدود دو هفته این موضوع مطرح و اجرا شده است، ادامه داد: گروه چهارم کالاهایی هستند که فعلا ضرورتی برای واردات آنها وجود ندارد و لیست آنها مشخص شده است.

کرباسیان با بیان اینکه موارد مذکور سیاست‌های اصلی دولت درباره ارز دولتی بوده و با دو قوه دیگر هماهنگ شده و اجرا می‌شود، تصریح کرد: از زمان تقسیم‌بندی صورت گرفته برای کالاها، دستگاه‌ها موظف هستند که بر واردات کالاها با ارز دولتی نظارت کنند.