حراج ملی ایران با فروش بیش از ۱۸ میلیارد تومانی به کار خود پایان داد و دو جلد قرآن طلا و نقره با قیمت هفت میلیارد تومان عنوان گران‌ترین اثر را از آن خود کرد.

به گزارش خبرآنلاین، دومین شب از چهارمین دوره حراج ملی ایران شامگاه جمعه پنجم مرداد با حضور علاقه‌مندان و فعالان هنرهای تجسمی و چکش زنی پژمان بازغی در مرکز فرهنگی رایزن برگزار شد.

شب دوم حراج ملی ایران میزبان ۷۰ اثر بود که در پایان به فروش ۱۶ میلیارد و ۳۴۴ میلیون تومان دست یافت که در مقایسه با شب اول با رشد چشمگیری همراه بوده است.

گران ترین اثر دومین شب حراج ملی ایران به دو جلد قرآن مجید طلا و نقره اختصاص داشت که با قیمت پایه چهار میلیارد تومان عرضه شدند و در رقابتی تنگاتنگ به قیمت هفت میلیارد تومان فروخته شد.

پرتره دو متری امین‌السلطان به قیمت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، تابلوی مینیاتوری که توسط شاه‌عباس صفوی به ارزش یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان، مینیاتور سوخته چرم یکی از شاگردان میرزاآقا امامی با ارزش ۸۵۰ میلیون تومان، چوبی مزین شده با قلم میرزاآقا امامی به قیمت ۸۰۰ میلیون تومان و جعبه لاکی از‌ همین هنرمند نیز با قیمت ۵۵۰ میلیون تومان دیگر پرفروش ترین آثار شب دوم حراج ملی بودند.

تابلوی مینیاتوری که توسط شاه‌عباس صفوی خلق شده و با کمک رضا عباسی به اتمام رسیده، در حراج ملی با قیمت پایه ۴۰۰ میلیون تومان معرفی شد اما علاقه مجموعه‌داران به این اثر سبب شد تا با در نهایت با قیمت یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان چکش بخورد. علیرضا عباسی، هنرمند خوشنویس هم در حاشیه این اثر خوشنویسی کرده است.

چهارمین دوره حراج ملی ایران

دو نقاشی پشت شیشه از سیما عظیمی هر یک به قیمت ۵۰۰ میلیون تومان، اثر قلمزنی مهدی علمداری به قیمت ۴۲۰ میلیون تومان رتبه های بعدی پرفروش های شب دوم حراج را از آن خود کردند.

۱۰ عصای متنوع دوره قاجار خاص‌ترین اثر شب دوم حراج ملی ایران بود که پس از رقابت خریداران به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین تابلوی نقاشیخط بسم الله احمد میرزازاده که آغازگر شب دوم حراج ملی ایران بود هم با قیمت ۲۲ میلیون تومان چکش خورد.

شب نخست حراج که بیشتر به فروش آثار هنرمندان جوان اختصاص داشت در نهایت ارزش مجموع آثار فروخته شده به یک میلیارد و ۷۱۱ میلیون تومانی رسیده بود.

چهارمین حراج ملی تهران در مجموع دو شب برگزاری توانست از مرز ۱۸ میلیارد تومان فروش گذر کند، بنا بر اعلام مسئولان حراج آثار به فروش نرفته در گنجینه باقی می ماند در نمایشگاه و حراج های دیگر عرضه شود.