سومریه نیوز عراق گزارش داد، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: در همان لحظات نخست اعلام خواسته‌های شهروندان در برخی استان‌ها، پاسخ فوری خود به تمامی خواسته‌های مشروع را اعلام کرده و این کار را نشانه قدرت دانستیم نه ضعف، چراکه آنها فرزندان ملت ما هستند و هدف ما نیز خدمت به آنهاست. من به واسطه هیئت‌های زیادی با اهالی استان‌ها دیدار کردیم، دستورهای فوری زیادی برای اجرای خواسته‌های امکان پذیر بر پایه اختیارات مشخص خود و امکانات مالی موجود و همچنین اولویت و زمان بندی ممکن را صادر کرده و به این منظور نیز کمیته خدمات و بازسازی در این استان‌ها را تشکیل دادیم که به سرعت کار خود را آغاز کردند.

العبادی در این بیانیه و در اشاره به سخنان عبدالمهدی الکربلایی، نماینده آیت الله العظمی سید علی سیستانی در خطبه نماز جمعه در مرقد مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی تصریح کرد: همه آنچه مرجعیت عالی دینی درخواست کرده، از زمان صدور فتوای جهاد کفایی تا بیانات ایشان در خطبه نماز جمعه که نقشه راهی برای آینده عراق و ملت آن ترسیم کرد، مورد توجه ما بوده و خواهد بود.

نخست وزیر عراق اظهار داشت: موضع خود در پشتیبانی از توجهات، دستورات، درخواست‌ها و راه حل‌های مطرح شده در خطبه مرجعیت عالی دینی که همواره سوپاپ اطمینان عراق قدرتمند، شکوفا و باثبات بوده و خواهد بود را مورد تاکید قرار می‌دهیم، عراقی که در آن امنیت، ایمنی، عدالت و شکوفایی برای همه شهروندان محقق شود و در آن جایی برای مفسدان وجود نداشته باشد.

نماینده آیت الله سیستانی در خطبه نماز جمعه در کربلای معلی خواستار تحقق خواسته‌های تظاهرکنندگان به صورت فوری و تشکیل دولت جدید عراق در سریع‌ترین زمان ممکن شد به گونه‌ای که نخست وزیر آینده مسؤولیت کامل عملکرد آن را بر عهده بگیرد.