انور قرقاش در توئیتی نوشت : امارات امیدوار است فشارهای آمریکا بر ایران منجر به گفت و گو بین دو کشور و دستیابی به توافق جامع تری نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی شود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه گذشته در اقدامی یک جانبه از توافق هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ خارج شد و اعلام کرد که تحریم های بیشتری علیه تهران اعمال خواهد کرد.

امارات در کنار صهیونیست ها و رژیم های عربستان و بحرین تنها کشورهایی بودند که از تصمیم رییس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و اعمال تحریم ها حمایت کردند.

سخنان وزیر اماراتی در حالی است که دیروز ( چهارشنبه ) نخست وزیر سابق قطر در توئیتی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواست از دشمنی با ایران خودداری کنند و به دنبال بستری برای همزیستی با این کشور باشند.

حمد بن جاسم گفت : پیش از این، کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) روی دشمنی غرب و آمریکا با ایران حساب باز کرده بودند اما با امضای توافق هسته ای میان آنها کشورهای شورای همکاری نیز آن را پذیرفتند.

وی افزود: امروز لحن آمریکا ضد ایران شدیدتر شده و برخی کشورهای این شورا که پیشتر توافق هسته ای را تایید می کردند اکنون لغو شدن آن را تایید می کنند. واگر در آینده نیز توافقی صورت گیرد آن را تایید خواهند کرد.

نخست وزیر پیشین قطر تصریح کرد که باید ایران را به عنوان همسایه خود که برخی سیاست های متفاوتی را دنبال می کند بپذیریم و به نقطه دشمنی مطلق با این کشور نرسیم بلکه این فرصتی شورای همکاری است تا با ایران وارد مذاکره شود وبه یک بستر مشترک برای همزیستی با همسایه خود دست یابند.