"اشپیگل" گزارش داد، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با یک رسانه آلمانی درباره برگزیت بدون توافق با انگلیس هشدار داده و از انگلیس خواست که در مذاکرات در این باره به خود تکان بدهد.

وی در این راستا بر لزوم حل مسئله مرزهای ایرلند و وضعیت انگلیس در بازار داخلی اروپا اشاره کرد.

وزیر امور خارجه آلمان ضمن هشدار درباره یک برگزیت بدون توافق همچنین گفت که شهروندان و شرکت ها به امنیت تجاری نیاز دارند.

"جرمی هانت"، وزیر امور خارجه جدید انگلیس هم در سخنانی درباره یک برگزیت آشفته و بدون توافق هشدار داده و اتحادیه اروپا را مسئول به وجود آمدن چنین شرایطی ارزیابی کرده است.

وی بعد از مذاکره با "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در برلین تاکید کرد که بدون یک تغییر واقعی در رویکرد مذاکره کننندگان اتحادیه اروپا یک خطر بسیار واقعی تشکیل می شود که در نهایت به صورت ناخواسته هیچ توافقی در این راستا شکل نگیرد.

وزیر امور خارجه انگلیس از مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت درخواست کرد که نقش سازنده ای را در این راستا در پیش گیرد و یک رویکرد واقعا جدید اتحادیه اروپا در مذاکرات را ضروری دانست.

چندی پیش کمیسیون اتحادیه اروپا از سازمان ها و شرکت های اروپایی درخواست کرده است که خود را برای بدترین سناریو درباره برگزیت آماده کنند.

مذاکرات بین لندن و بروکسل درباره برگزیت ماه هاست که بی نتیجه مانده است. زمان می گذرد و تنها حدود ۸ ماه تا تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ۳۱ ماه مارس سال ۲۰۱۹ زمان باقی مانده است. توافقی که جزئیات خروج در آن تنظیم شده است باید در ماه اکتبر آماده شود تا به این ترتیب پارلمان ها در لندن، بروکسل و دیگر کشورهای اروپایی زمان داشته باشند تا این توافق را مورد بررسی قرار دهند.

حالا در این شرایط، "ترزا می"، نخست وزیر انگلیس اعلام کرده است که خود شخصا می خواهد رهبری مذاکرات برگزیت را بر عهده بگیرد. این مسئولیت تا به حال بر عهده وزیر برگزیت اروپایی که اخیرا "دومینیک راب" مسئولیت آن را بر عهده گرفته است بود.

نخست وزیر انگلیس در یک بیانیه به پارلمان انگلیس اعلام کرد که دفتر کابینه اش تمام مسئولیت برای آماده سازی و رهبری مذاکرات برگزیت را بر عهده می گیرد. وزارت برگزیت انگلیس هم باید برای آماده سازی در زمینه سیاست داخلی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ماه مارس سال ۲۰۱۹ تمرکز کند.

اپوزیسیون انگلیس شدیدا به این تصمیم ترزا می اعتراض کرده اند و حزب مخالف کارگر اعلام کرده است که با این تصمیم می، دومینیک راب، وزیر تاز روی کار آمده برگزیت در همین ابتدای راه به خارج از عرصه سیاسی کنار زده می شود.

دومینیک راب اخیر و بعد از کناره گیری دیوید دیویس ، وزیر پیشین برگزیت انگلیس به این سمت برگزیده شد. دیویس و "بوریس جانسون"، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس اخیرا در اعتراض به رویکرد ترزا می در روند برگزیت از سمت خود کناره گیری کردند.