شرف لقمان، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن تاکید کرد: شرکت‌ها و سرمایه گذارهای خارجی منافع خود را از امارات خارج کنند چرا که مورد تهدید پهپادهای ما قرار خواهند داشت و موشک‌های بالستیک ما نیز به زودی به آنجا خواهند رسید.

وی تاکید کرد ساحل غربی به باتلاقی برای متجاوزان تبدیل شده است که توانایی خارج شدن از آن را ندارند.

 سخنگوی نیروهای مسلح یمن در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه العالم درباره وضعیت نبرد در جبهه الحدیده و اینکه آیا ائتلاف متجاوز سعودی عملیات خود را متوقف کرده است یا نه گفت: آنچه ائتلاف می‌گوید منحرف کردن افکار عمومی و فریبکاری است که شاید چند هدف داشته باشد. نبرد و درگیری‌ها در الحدیده و در ساحل غربی از ماه رمضان تاکنون حتی یک روز هم متوقف نشده است و شدت آن از اولین روز عید فطر تاکنون بیشتر هم شده است. هیچ آتش بسی وجود نداشته است و هر روز تلاش آنها را برای حمله‌ای جدید شاهد هستیم و علاوه بر این ضد حمله نیروهای ما نیز ادامه داشته است. آخرین این حملات و تلاش دشمن برای حمله روز گذشته در منطقه غرب التحیتا بود. دشمن در سه منطقه الدریهمی، الجاح و الفازه مورد محاصره نیروهای ما قرار گرفته و بسیاری از نیروها و تجهیزات آنها از بین رفته است. هیچ آتش بسی در جنوب الحدیده در کار نبوده است بلکه ناتوانی و چیزی شبیه به تسلیم شدن از طرف دشمن بوده است. آنها در بیانیه‌های خود ادعا می‌کنند عملیات و حملات خود را متوقف کرده‌اند که به راه حل سیاسی زیر نظر فرستاده سازمان ملل متحد فرصت دهند تا سازمان ملل متحد کنترل الحدیده را به دست بگیرد اما اینها ادعاهای رسانه‌ای است و در واقع درگیری‌ها ادامه داشته است. درگیری‌ها در جنوب الحدیده متوقف نشده است و هر آنچه بوده با اراده و عملکرد نیروهای ما و شکست‌هایی بوده که آنها متحمل شدند. یعنی نیروهای آنها و نیروهای پشتیبانی آنها که از المخا اعزام شده بودند نتوانستند از منطقه الفازه عبور کنند تا پس از آن به الجاح و الدریهمی و الحدیده برسند.

وی افزود: آنها در دومین روز عید می‌خواستند از طریق خودروهای زرهی و خط ساحلی با سرعت پیش بروند و به الحدیده برسند و به منطقه النخیله در الدریهمی رسیدند اما مسافت الخوخه تا فرودگاه الحدیده حدود ۱۲۰ کیلومتر بود و این مسافت به نیروهای ما فرصت داد تا خود را به منطقه برسانند و نیروهای دشمن را غافلگیر کنند و پس از آن دیدید که نیروهای ما چگونه عمل کردند و با ضد حمله‌های خود تلفات سنگینی به دشمن وارد کردند. در حال حاضر مهاجمان، مزدورانی از نقاط مختلف جهان هستند و کسانی که برابر آنها قرار دارند نیروهای مردمی ما هستند که برابر دشمن از خود دفاع می‌کنند و ضد حمله‌های نیروهای ما موجب شده است که دشمن حملات خود را متوقف و عقب نشینی خود را آغاز کند. تمام تحرکاتی که در حال حاضر جریان دارد در اطراف منطقه کوهستانی در غرب التحیتا است. 

سخنگوی ارتش یمن درباره طرح تحویل بندر الحدیده به سازمان ملل متحد گفت : متجاوزان زمانی که چیزی را درخواست می‌کنند و ما با آن موافقت می‌کنیم درخواست‌های بیشتری مطرح می‌کنند. ابتدا درخواست کردند که بندر الحدیده زیر نظر سازمان ملل متحد قرار بگیرد و برای همین رهبری ما تنها با نظارت و نه تحویل بندر الحدیده موافقت کرد چرا که نظارت سازمان ملل متحد مساله‌ای است که وجود داشت چون آنها نیازی به ورود به الحدیده ندارند و هیچ کشتی و قایقی وارد الحدیده نمی‌شود مگر اینکه توسط سازمان ملل متحد و نیروهای ائتلاف متجاوز در دریا و در جیبوتی مورد بازرسی قرار بگیرد. زمانی که رهبری ما با این طرح موافقت کرد آنها طمع ورزی خود را بیشتر کردند و آنها هستند که همچنان این طرح را رد می‌کنند و می‌خواهند الحدیده تحویل داده شود. نظارت تنها از طرف آنها خواهد بود و مدیریت و کنترل برای ما و برای یمنی‌ها خواهد بود چرا که یمن کشور ماست و نظارت آنها تنها بر ورود و خروج به این بندر خواهد بود. 

لقمان افزود: درحال حاضر درگیری‌های شدیدی در اطراف منطقه التحیتا در غرب الزبید وجود دارد که حدود ۱۰ کیلومتر از طرف غرب با الزبید فاصله دارد. درگیری‌های شدیدی در آنجا وجود دارد و نیروهای تدارکاتی و پشتیبانی به دشمن می‌رسند. دشمن در سه منطقه‌ای که گفتم تحت محاصره قرار دارد اما از مناطق فرعی تا منطقه المجیلس و از آنجا به جبلیه می‌خواهند خود را به التحیتا برسانند و درحال حاضر درگیری‌ها در اطراف التحیتا به شدت ادامه دارد. آنها از سه هفته پیش تلاش می‌کنند وارد التحیتا شوند اما نتوانسته‌اند به این هدف دست پیدا کنند. آنها هر اندازه که از خط ساحلی به طرف شرق پیش می‌روند اوضاع برایشان پیچیده‌تر می‌شود و تاکنون نتوانسته‌اند پیشروی کنند. عبدربه منصور هادی تهدید کرده و مدعی شده است تصمیمی برای ورود به التحیتا ندارند اما این نشانه عجز و ناتوانی آنهاست و همانطور که رهبر انقلاب یمن گفته است ما در میدان نبرد حرف خود را می‌زنیم و عرصه میدانی تصمیم گیرنده و بهترین داور است.

وی گفت: در بیش از یک ماه گذشته هزاران نفر از مزدوران کشته شده‌اند و چند گردان به طور کامل در ساحل غربی از بین رفته‌اند، ساحل غربی به باتلاقی برای آنها تبدیل شده است که توانایی خارج شدن از آن را ندارند. تلفات مزدوران دشمن در این منطقه فکر می‌کنم از ۱۰ هزار نفر فراتر رفته است اما آنها همچنان به آوردن مزدوران بیشتر به این منطقه تلاش می‌کنند چراکه آنها ارزشی برای این خون‌هایی که ریخته می‌شود، قائل نیستند. آنها ادعا می‌کنند مزدوران آنها از مردم یمن و از مناطق جنوبی هستند و هدفشان آزادسازی کشورشان است اما به دنبال آزاد کردن یمن از دست چه کسانی هستند؟ از دست امثال من که یمنی‌ هستم و در یمن متولد و بزرگ شده‌ام؟ مشروعیت دولت ادعایی آنها هم که از سال ۲۰۱۲ به پایان رسیده است پس دیگر به دنبال بازگرداندن مشروعیت به چه کسی هستند؟ اینها توجیهات دروغینی است که هدف از آن سرپوش گذاشتن بر تجاوزگری خود به یمن است. 

شرف لقمان درباره فرودگاه الحدیده و ادعاهایی که ائتلاف متجاوز در خصوص سیطره بر این فرودگاه مطرح کرده بود، گفت: فرودگاه الحدیده صد در صد امن است و مناطق اطراف آن کاملا امن هستند و منطقه النخیله که تحت محاصره قرار دارد با فرودگاه الحدیده بیش از ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. هر آنچه آنها می‌گویند و در این خصوص ادعا می‌کنند حرفی بی‌اساس است که صحت ندارد. آنها بیش از یک ماه است که از این پیروزی‌ها سخن می‌گویند اما هیچ مدرک و تصویری ارائه نمی‌کنند. ما برنامه‌هایی تهیه کردیم و شبکه المسیره در مرکز فرودگاه الحدیده حضور داشت و تصاویر خود را منتشر کرد. ادعاهای آنها تنها تبلیغات رسانه‌ای است و تنها می‌خواهند اذهان را منحرف کنند. درگیری‌ها تا حدود ۱۰۰ کیلومتر از الحدیده فاصله دارد و در منطقه کوهستانی غرب التحیتا جریان دارد و آنها پس از سه هفته تلاش هنوز نتوانسته‌اند وارد التحیتا شوند. 

وی درباره حملات پهپاد یمنی و پیروزی‌هایی که از این طریق نیروهای یمنی به دست آورده‌اند،‌ تصریح کرد: دو نیروی جدید در ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ظهور پیدا کرد، نیروی موشکی و نیروی پهپادی. نیروی موشکی از قبل نیز وجود داشت و ما موشک‌هایی داشتیم که در زمان خود موشک‌های راهبردی نامیده می‌شد و ما این موشک‌ها را از پیش از سال ۲۰۰۹ که به ۳۰۰ موشک می‌رسید در اختیار داشتیم اما در انبارها بود و فرسوده شده بود. زمانی که انقلاب ۲۱ سپتامبر به پیروزی رسید تنها ۱۰ درصد از آن قابل استفاده بود یعنی ۳۰ موشک. این تعداد موشک هم در ابتدا مورد استفاده قرار گرفت و درحال حاضر هر موشکی که مورد استفاده قرار می‌گیرد به طور کامل ساخت نیروهای یمنی است، به طور صد در صد. درست است که ما موشک‌های قدیمی داریم که تاریخ مصرف آنها گذشته است اما آنها را توسعه داده‌ایم و آنها را به موشک بالستیک تبدیل کردیم و ما آنها را توسعه دادیم تا اینکه به این توانمندی دست پیدا کردیم. درحال حاضر ما توانایی ساخت موشک را داریم و سامانه ای از موشکهای ساخت داخل داریم که بسیار گسترده است از جمله سامانه برکان و همچنین موشک بدر که به وسیله آن تاکنون ۱۵۰ هدف را مورد اصابت قرار داده‌ایم و باید بگویم که هزاران موشک داریم که صد در صد ساخت یمن است و هر روز یک تولید جدید داریم. ما با موشک‌های برکان می‌توانیم هر منطقه‌ای را در دو کشور اصلی متجاوزان یعنی عربستان سعودی و امارات در هر لحظه‌ای که بخواهیم هدف قرار دهیم.

وی افزود: نیروی هوایی پهپادی نیز نیرویی است که پیش از جنگ به هیچ وجه وجود نداشت و هیچ طرحی نیز برای آن در دست نبود اما ضرورت و فشار و تجاوزگری که علیه ما وجود داشت موجب شد که ما به دنبال سلاحی بازدارنده باشیم چرا که ما هواپیما و نیروی هوایی در اختیار نداریم. ما در گذشته در چارچوب نظام سابق که به عربستان سعودی و آمریکا دل خوش کرده بود به نیرویی وابسته تبدیل شده بودیم اما با رهبر انقلاب یمن در حالی که تمام یمن تحت اراده و کنترل سعودی‌ها قرار داشت امروز رهبری آزاد و مستقلی داریم که رفتاری انسانی با یمنی‌ها را خواستار است و با این رهبری جوانان و نخبگان ما توانستند بر اساس نیاز ، نیرویی را پدید بیاورند که نیروی پهپادی نام دارد و تکنولوژی آن در سطح آخرین دستاوردهای فن آوری آمریکا و چین و اروپا قرار دارد. این پهپادها ابتدا با هواپیماهای کوچک و نزدیک برد به نام هدهد ساخته شد و پس از آن توسعه پیدا کرد و امروز به صماد ۲ رسیده‌ایم. این پهپاد ابتدا تنها برای شناسایی و تصویر برداری بود اما درحال حاضر برای شناسایی و تصویربرداری و همچنین بمباران استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر این ما پهپادهای هجومی در اختیار داریم. 

لقمان درباره اشغالگری امارات نیز گفت : امارات از ابتدای تجاوزگری تاکنون همه بنادر جنوبی را تحت اشغال خود درآورده است و همه منابع و ثروت‌های مردم یمن از این مناطق به امارات می‌رود و هیچ چیز به یمن نمی‌رسد. امارات درحال حاضر تلاش می‌کند این اشغالگری بر بنادر یمن را کامل کند و همه آنها را تحت نظر خود داشته باشد و آنها را زیر نظر شرکت بنادر دبی قرار دهد. این چیزی است که آنها برای آن تلاش می‌کنند و می‌خواهند کنترل تردد تجاری جهانی و کشتیرانی جهانی را در کنترل خود داشته باشند. درست است که عربستان سعودی فرماندهی این جنگ و ائتلاف متجاوز را برعهده دارد اما عربستان و امارات تقسیم کار کرده اند و هر کدام از آنها ملاحظات خود را دارند. درحال حاضر سراسر عربستان سعودی زیر آتش ما قرار دارد و تاکید می‌کنم ما درحال حاضر توانایی حمله و هدف قرار دادن تمام تاسیسات و اهداف اقتصادی عربستان را در اختیار داریم بدون اینکه متوجه شوند چگونه این حمله صورت می‌گیرد. حتی امارات نیز در دسترس نیروهای ما قرار دارد چرا این تنش آفرینی از طرف امارات وجود دارد؟ می‌بینید که انور قرقاش همواره اظهار نظر می‌کند و در اظهارات خود اشاره می‌کند که آنها مسؤول نبرد ساحل غربی هستند و عربستان سعودی جنگ را به طور کلی فرماندهی می‌کند اما ارتش خود را همانند امارات وارد نکرده است. امارات در حال حاضر بیش از عربستان سعودی برای خرید مزدوران و آوردن آنها به ساحل غربی تلاش می‌کند اما همه آنها وارد باتلاقی می‌شوند که خروج از آن غیرممکن است.

وی افزود: بنابراین عربستان سعودی و امارات دو دشمنی هستند که باید با آنها برخورد کرد و تا زمانی که جنایات خود را متوقف نکرده‌اند پهپادهای ما به تاسیسات آنها خواهند رسید. ابوظبی در تیررس ما قرار دارد چرا که صماد ۲ بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر برد دارد و ما می‌توانیم با پهپاد خود این مسیر را طی کنیم و انشاالله به ابوظبی و دبی نیز خواهیم رسید و کانون‌های اقتصادی بیشتری را هدف قرار خواهیم داد. در اینجا تاکید می‌کنم که همه شرکت‌ها و سرمایه‌گذارهای خارجی باید از سرمایه گذاری در امارات یا عربستان سعودی دور شوند چرا که مورد تهدید پهپادهای ما قرار خواهند داشت و موشک‌های بالستیک ما نیز به زودی به آنجا خواهند رسید. 

وی تاکید کرد: تهدیدات متجاوزان در خصوص اینکه هدف بعدی آنها صنعا خواهد بود به هیچ وجه ما را نگران نخواهد کرد چرا که این تهدیدات خنده دار است و ما به آنها می‌خندیم. آنها ابتدا تلاش کنند از التحیتا خارج شوند و اگر توانستند از آن خارج شوند شاید بتوانند به الزبید یا بیت الفقید برسند اما آنها توانایی رسیدن به الحدیده را ندارند آن وقت از صنعا صحبت می‌کنند و به اذن خدا پیروزی به فرزندان این ملت و نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی نزدیک است.