کونا گزارش داد، اولوف اسکوگ رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در پاسخ به خبرنگاران درباره موضع شورای امنیت درخصوص افزایش تنش میان ایران و آمریکا، از روسای جمهور دو کشور خواست تا از تبادل اتهامات علیه یکدیگر بپرهیزند.

وی از دونالد ترامپ و حسن روحانی روسای جمهور آمریکا و ایران خواست تا لحن خود در تبادل اتهامات لفظی از طریق رسانه‌ها را پایین بیاورند چراکه منطقه بیشتر به آرامش نیاز دارد، تا تنش.

اسکوگ همچنین این تبادل اتهامات میان ایران و آمریکا را نگران کننده توصیف کرد و گفت که شورای امنیت در نشست روز سه‌شنبه که درباره خاورمیانه خواهد بود، این مسئله را مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گزارش ایسنا، این موضع‌گیری در پی آن انجام شده است که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا صبح روز دوشنبه (۱ مردادماه) به هشدارهای حسن روحانی همتای ایرانی‌اش که به وی گفته بود با دم شیر بازی نکن، واکنش نشان داد.

ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: هرگز و هیچ وقت دوباره آمریکا را تهدید نکن وگرنه با پیامدهایی مواجه خواهی شد که نظیر آن را کمتر کسی در طول تاریخ تجربه کرده است.

رییس‌جمهور ایران در سخنرانی خود در جمع سفرا و دیپلمات‌های این کشور خطاب به ترامپ، گفته بود: با دم شیر بازی نکن زیرا پشیمان کننده خواهد بود. آمریکا باید بداند که صلح با ایران مادر تمام صلح‌ها و جنگ با ایران، مادر تمام جنگ‌ها است.

توئیت‌های ترامپ علیه کشورمان به‌ویژه از سوی مقامات کنونی و پیشین این کشور با واکنش‌های تندی مواجه شده است.

وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با انتشار پیامی در صفحه خود از لفاظی‌های ترامپ علیه  ایران انتقاد کرد و با لحنی طعنه‌آمیز نوشت که ترامپ برای ترتیب دادن یک نشست با روحانی، بولتون (مشاور امنیت ملی کاخ سفید) را به تهران خواهد فرستاد.

شرمن در ادامه تاکید کرد: برجام از مردم ایران حمایت و امنیت ما را تضمین می‌کرد. توئیت‌ها به حصول توافقی بهتر نخواهد انجامید.

همچنین یک عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا این لفاظی‌های ترامپ را تلاشی از سوی وی برای فرار از تحقیقات درباره اتهام مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا دانست که به پیروزی ترامپ منجر شد.