محسن هاشمی در ابتدای هفتاد و هشتمین جلسه شورا به ولادت هشتمین اختر  ولایت، علی ابن موسی الرضا علیه السلام، خورشید ایران زمین و امام رئوف ومهربان اشاره کرد و گفت: سیره رضوی یکی از مهمترین منابع ظهور عقلانیت ومصلحت در تفکر شیعی است، امام رضا علیه السلام، با وجود آنکه اجدادش توسط حکومت ظالم و سفاک بنی عباس به شهادت رسیدند و پدرش نیز بیش از سی سال در مخوف‌ترین سیاهچال های حکومت به بند کشیده شد و سرانجام مظلومانه به شهادت رسید، برای حفظ کیان شیعه و جلوگیری از خونریزی و فشار به مردم، ولایتعهدی مامون عباسی را پذیرفت.

رییس شورای اسلامی شهر تهران به تشریح توطئه ولایتعهدی امام رضا علیه السلام  پرداخت و گفت: این ولایت عهدی جز برای فریب مردم و ایجاد مشروعیت برای بنی عباس و همچنین جنگ قدرت در این خاندان نبود، اما هوشیاری وروشنگری علی ابن موسی الرضا (ع) موجب گردید که نه تنها این توطئه شکست بخورد، بلکه شیعیان از فشار سنگینی که به آنان وارد می شد، کمی رها شده و قدرت فعالیت اجتماعی بیابند.

وی ادامه داد: ایران زمین، به عنوان مأمن و مأوای فرزندان پیامبر میزبان امام رضا و دهها تن از فرزندان امامان گردید و تا امروز این سلسله مودت و دوستی هر روز بیش از گذشته گسترش واستحکام یافته است.

هاشمی در ادامه یادآور شد: حتی گروهی از دوستداران اهل بیت(ع)، امام رضا را از پذیرش مسئولیت در دستگاه عباسی منع می کردند و این را سازش، تسلیم وخیانت به شیعه بر می شمردند اما علی ابن موسی الرضا(ع) با تکیه بر عقلانیت ومصلحت در تصمیم خود تردید نکرد و تصویری متفاوت را از سیره اهل بیت (ع) بجا گذاشت.

به اعتقاد وی، درس بزرگ امام رضا(ع) برای امروز ما، گذشتن از آبرو و به جان خریدن ترور شخصیت از سوی دوست و دشمن برای حفظ جامعه و مردم بود، اگر امام حسن علیه السلام، خلافت خلیفه اموی را به رسمیت شناخت، امام رضا، مسئولیت در دستگاه خلیفه عباسی را پذیرفت در حالیکه شهادت طلبی و شجاعت و آزادگی این دو امام همام، کمتر از سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین (ع) نیست اما اقتضای دوران ومصلحت جامعه را بر مصلحت شخصی و تمایل خود به مبارزه وشهادت ارجح شمردند.

رییس شورای شهر تهران در ادامه سخنانش به مواضع خارج از نظام بین الملل آمریکایی ها اشاره کرد و افزود: در روزهای اخیر شاهد تهدیدات و مواضع خارج از منطق و عرف نظام بین الملل مسئولین آمریکایی هستیم، امروز جهان، به صورتی واضح، منطق، عقلانیت، صلح طلبی و پایبندی نظام جمهوری اسلامی به تعهدات خود را در کنار گستاخی، بدعهدی و افراطی گری مثلث منحوس آمریکا، اسراییل و برخی دولتهای عربی، مشاهده می کند.

وی به سیاست اصولی و مبنایی جمهوری اسلامی که در پذیرش برجام موجب انزوای دشمنان ایران در عرصه جهانی گردیده است اشاره کرد و افزود:  نقطه اتکای ما در این تقابل است که باید تداوم یابد و موجب شود تا تلاشهای گسترده برای ایجاد ایران هراسی به شکستی قطعی برسد.

به گفته هاشمی، تا زمانی که ما با هوشیاری در سیاست خارجی عمل کرده و از رفتارهای تحریک آمیز و افراطی بپرهیزیم، تلاشهای جنگ طلبانه نیروهای تندرو در آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی محتوم به شکست خواهد بود و دنیا در کنار ما در برابر این گروه جنگ طلب خواهد ایستاد.

اعضای شورای شهر تهران ضمن حمایت از مواضع متین ومقتدرانه رهبرمعظم انقلاب، ریاست جمهور وسایر مسئولان ارشد نظام جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات، از نخبگان و شخصیتهای سراسر جهان می خواهند تا با پیوستن به نهضت صلح طلبی و مقابله به افراطی گری دولت ایالات متحده، صفحه جدید را  در عرصه بین الملل رقم بزنند و برتری عقلانیت را دربرابر افراط، در عرصه های جهانی تثبیت کنند.