یک مقام مطلع از مواضع کره شمالی در مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن گفت که ادامه مذاکرات بین کره شمالی و آمریکا به تمایل واشنگتن برای اتخاذ «یک اقدام جسورانه» و موافقتش با انقاد معاهده صلح با پیونگ یانگ بستگی دارد.

طبق گزارش سی‌ان‌ان، این منبع مطلع گفت که «اگر واشنگتن مایل به جایگزین کردن توافق آتش‌بس (با یک معاهده صلح با کره شمالی) نباشد، پیونگ یانگ احتمالا مذاکرات درباره خلع سلاح اتمی را پیش نخواهد برد».

وی با تاکید بر اینکه « انعقاد یک معاهده صلح که از نظر قانونی الزام‌آور باشد، به تایید دو سوم اعضای مجلس سنای آمریکا نیاز دارد» افزود: «کره شمالی در حال اعمال فشار بر دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای شروع رفع تحریم‌ها است چرا که آنها معتقد هستند با توقف آزمایش اتمی و موشکی‌، نابودی یکی از مراکز اتمی‌شان و تسهیل بازگرداندن بقایای اجساد نظامیان آمریکایی(کشته شدن در جنگ دو کره)،  کار زیادی انجام داده‌اند».

انتشار این گزارش در حالی صورت گرفته که برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی اخیرا گزارش دادند که ترامپ در محافل خصوصی درباره مذاکرات با کره شمالی، ابراز ناامیدی و استیصال کرده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر خارجه او در محافل عمومی درباره دیدار ترامپ و «کیم جونگ اون» در سنگاپور ابراز خرسندی کرده‌ و «خواستار صبوری در مذاکرات با کره شمالی» شده‌اند.

ترامپ هفته قبل در اظهارنظری درباره کره شمالی گفته بود: «ما تعجیل و محدودیت زمانی نداریم. فرایند (مذاکرات با کره شمالی) در جریان است اما روابطمان خیلی خوب است».