رویترز گزارش داد، در این بیانیه که خبرگزاری وابسته به این گروه موسوم به "اعماق" منتشر کرد گفته شد که یک عامل انتحاری جلیقه خود را در مراسم استقبال از عبدالرشید دوستم، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان منفجر کرد اما جزئیات دیگری در آن ذکر نشده است.

دوستم از این حمله جان سالم به در برد. او یکشنبه پس از بیش از یکسال "تبعید" در ترکیه بر سر اتهامات شکنجه و سوءرفتار با یک رقیب سیاسی به افغانستان بازگشت. نجیب دانش، سخنگوی وزارت کشور افغانستان تصریح کرد، آمار انفجار انتحاری که در نزدیکی فرودگاه کابل رخ داد به ۲۵ کشته و زخمی افزایش یافته است.

سخنگوی معاون رئیس‌جمهوری افغانستان هم تاکید کرد که وضعیت جسمی عبدالرشید دوستم خوب است. دوستم در نخستین ساعت پس از ورود به کابل از معترضانی که در سه هفته گذشته خواهان بازگشت او در ولایت‌های مختلف بودند خواست به اعتراضات پایان دهند.

احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی، تقریبا یک و نیم سال پیش مدعی شد که دوستم و محافظانش او را در شبرغان مرکز جوزجان در شمال افغانستان ربودند. در پی این ادعا، دادستانی کل افغانستان پرونده‌ای تشکیل داد. سخنگویان دوستم این اتهام‌ها را رد کرده و گفته‌اند که علیه معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان توطئه سیاسی شده است.

دوستم که رهبری حزب جنبش ملی را نیز بر عهده دارد، از اردیبهشت سال گذشته در ترکیه به سر می‌برد. منابع نزدیک به او گفته‌ بودند که معاون اول رئیس جمهوری برای درمان بیماری خود به این کشور سفر کرده اما برخی منابع دیگر گفتند که او به نحوی "تبعید" شده است.