نفت منگلور در گزارش سال مالی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ اعلام کرد که به دنبال منابع جایگزین نفتی مانند استرالیا، غرب آفریقا و آمریکای جنوبی جهت جبران هرگونه کاهش صادرات نفت ایران است.

ایران یک چهارم نیاز نفتی شرکت منگلور (ام ار پی ال) را تامین می کند.

مقامات منگلور اعلام کردند: بیش از ۶۵ درصد نیاز ۱۶ میلیون تن نفت خام سالانه این شرکت از کشورهای خاورمیانه تامین می شود که ایران حدود ۲۵ درصد از نیاز نفتی آن را تامین می کند.

از مجموع ۱۵.۹۸ میلیون تن نفت خام که شرکت ام ار پی ال در طول سال مالی جاری تا پایان ماه مارس ۲۰۱۸ خریداری کرده است ۱۲.۵۲ میلیون تن از طریق واردات تامین شده است. ایران با ۴.۷۲ میلیون تن نفت خام بیشترین صادرات را به این شرکت هندی داشته است. پس از ایران، عربستان سعودی ۴.۳۵ میلیون تن نفت خام به شرکت ام ار پی ال صادر کرده است.

شرکت ام ار پی ال گفت: تحریم ها علیه ایران که یک منبع مهم نفتی برای این شرکت است یک تهدید جدی علیه شرکت منگلور است.کاهش عرضه نفت خام ازسوی ایران پس از اجرایی شدن تحریم ها، بر قیمت نفت خام در سطح جهان تأثیر خواهد گذاشت و در کوتاه مدت بر این شرکت نیز تاثیر می گذارد.

شرکت منگلور با اشاره به این که هند درمعرض خطرات جهانی بهای انرژی قرار دارد اعلام کرد: وضعیت خاورمیانه، تحریم های ایران و افزایش اخیر قیمت نفت و گاز می تواند بر رشد بخش های مختلف اقتصاد هند تاثیر بگذارند.

این شرکت همچنین اعلام کرد: جهت کاهش وابستگی خود به نفت یک منطقه به دنبال گسترش منابع خود از جمله منابع جدید در مصر و آمریکا خواهد بود که هم اکنون آزمایش نفت آنها آغاز شده است. اما تحولات سیاسی در خاورمیانه، کاهش تولید نفت اوپک و تحریم های جدید علیه ایران سبب افزایش قیمت نفت خام خواهد شد. 

برای نخستین بار پس از آغاز فشارهای جدید آمریکا بر هند ، واردات نفت این کشور از ایران در ماه ژوئن (۱۱ خرداد-۹ تیر) ۱۵.۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه «تایمز او ایندیا»، هند در مدت یادشده روزانه ۵۹۲ هزار و ۸۰۰ بشکه نفت خام از ایران وارد کرد درحالی که این میزان برای ماه قبل از آن ۷۰۰ هزار و ۲۰۰ بشکه بود.

هند که پس از چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است از پالایشگاه های این کشور خواسته است تا به دنبال منابع جایگزین باشند، زیرا دهلی نو ممکن است مجبور شود واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد.

آمریکا در ماه مه (اردیبهشت) پس از خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران، تهدید کرد که تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کند.

پالایشگاه های دولتی هند که ۶۰ درصد از ظرفیت پنج میلیون بشکه نفت خام در روز را برعهده دارند، در ماه ژوئن (۱۱ خرداد-۹ تیر) نزدیک به ۱۰ درصد (۴۵۴ هزار بشکه نفت خام در روز) خرید نفت ایران را افزایش دادند.

پالایشگاه های دولتی هند در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ واردات نفت خود از ایران را به دلیل اختلاف با تهران بر سر میدان گازی &#۳۹;فرزاد ب&#۳۹; کاهش داده بودند اما در سال مالی جاری پس از آنکه ایران پیشنهاد تخفیف در حمل و افزایش مهلت پرداخت به ۶۰ روز را ارائه کرد، این پالایشگاه ها تصمیم گرفتند تا نفت بیشتری از ایران خریداری کنند.

در ماه های آوریل (فروردین) تا ژوئن (خرداد-تیر) سال ۲۰۱۸ واردات نفت هند از ایران با افزایش ۲۴ درصدی به ۶۴۷ هزار بشکه نفت در روز رسید.

واردات پالایشگاه های دولتی هند با رشد دو برابری نسبت به دوره گذشته به ۴۱۳ هزار و ۴۰۰ بشکه نفت خام در روز رسید. این واردات در دوره گذشته ۱۹۱ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز بوده است.

رسانه های هند هفته گذشته از تلاش دولت دهلی نو برای یافتن راهکارهایی با هدف ادامه واردات نفت از ایران بعد از ۱۳ آبان به رغم فشارهای گسترده آمریکا خبر داده بودند.

 دهلی نو و واشنگتن هنوز هیچ مذاکره رسمی برای معافیت هند از تحریم های آمریکا انجام نداده اند اما پس از سفر یک هیات آمریکایی به دهلی نو در هفته گذشته، مقامات هندی خوش بین هستند که بتوانند با وجود درخواست مستقیم واشنگتن از دهلی نو برای توقف کامل واردات نفت ایران، راهی برای ادامه واردات هند بیابند و از تخفیف های وزارت خزانه داری آمریکا بهره مند شوند.