نشریه «تاکتیکال ریپورت» که در ارائه اطلاعاتی در خصوص انرژی و دفاعی در خاورمیانه فعالیت می‌کند، جزئیات جدیدی را از وضعیت جسمانی سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان افشا کرده است.

این نشریه تاکید کرده است ملک سلمان دچار بی‌حالی و خستگی شده و از تنگی نفس رنج می‌برد و پزشکان به وی توصیه کرده‌اند پیش از رفتن به مکه مکرمه استراحت کند.

این نشریه به نقل از منابعی در داخل کاخ پادشاهی آورده است اواخر هفته گذشته، ملک سلمان در پی بروز مشکل جسمانی، تحت آزمایش‌های پزشکی سریعی در شهر جده قرار گرفته است و پزشکان به وی توصیه کردند حداقل دو هفته استراحت کند.

منبع پادشاهی به این نشریه گفته است ملک سلمان توصیه‌های پزشکی را مورد توجه قرار داده و در عمل این هفته،‌چندین نشست با اعضای خاندان سلطنتی حاکم را لغو کرده است.

این منبع افزود پادشاه سعودی اخیرا در یک نشست خصوصی و ویژه تصریح کرده است که هنوز تصمیم خود را درباره زمان تحویل قدرت به فرزند محمد بن سلمان ولیعهد نگرفته است و ضرورتی برای آن نمی‌بیند، با وجودی که تمام تدابیر و ترتیبات لازم برای تاج‌گذاری بن سلمان در صورت وخامت حال ملک سلمان اتخاذ شده است.

به گفته این منبع،‌تمام موسسات و طرف‌های ذیربط و مسئول فرایند انتقال قدرت به طور کامل طرفدار ولیعهد سعودی هستند.

از سوی دیگر سلطان العبدلی الغامدی از معارضان سعودی تاکید کرده است محمد بن سلمان به زودی پدرش را از سلطنت خلع خواهد کرد،‌همان کاری را که با پسرعمویش، محمد بن نایف انجام داد،‌ولی وی فضاهای داخل خاندان حاکم را برای زمان مناسب این کار آماده می‌کند. وی افزود ملک سلمان در حال حاضر در برابر تمام اقدامات پسرش در سیطره بر کاخ پادشاهی و تغییر محافظان قدیمی و تعیین محافظان جدید طرفدار خود ناتوان است.

این معارض سعودی خاطر نشان کرد محمد بن سلمان منتظر نخواهد ماند تا پدرش کناره‌گیری کند و وی را در زمانی که مناسب بداند مجبور به کناری‌گیری خواهد کرد.

محمد بن نایف آفتابی شد

از سوی دیگر فعالان سعودی تصاویر و ویدئوهای جدیدی را از محمد بن نایف ولیعهد معزول سعودی منتشر کرده‌اند که در این فیلم‌ها وی مورد  استقبال گسترده در یک مراسم قرار می‌گیرد.

این تصاویر و ویدئوها نشان می‌دهد که بن نایف به مجلس ترحیم پدر جلوی بن عبدالعزیز بن مساعد آل سعود امیر منطقه نجران که دو روز پیش درگذشت،‌رفته است،‌نکته قابل توجه در این فیلم‌ها این است که مورد با استقبال گرم حاضران در این مجلس روبرو شده و اکثر آنها دست و کتف وی را می‌بوسند.

تصویر دیگری از بن نایف در حال نوشیدن قهوه منتشر شده است.

محمد بن نایف اواسط سال 2016 در یک توطئه حساب شده از سوی محمد بن سلمان پسرعمویش از تمام مناصب خود برکنار شد و جای وی را بن سلمان به عنوان ولیعهد گرفت که در عمل به همه کاره این روزهای عربستان تبدیل شده است.