اسپوتنیک روسیه در گفت‌وگویی با نایل بووی، یک نویسنده و خبرنگار فعال در حوزه سنگاپور و مالزی در رسانه آسیا تایمز این موضوع را افشا کرده است.

نجیب رزاق پیش از برگزاری این انتخابات به دلیل درگیر شدن در یک رسوایی فساد با کاهش شدید محبوبیت خود روبرو شد و در نهایت از ماهاتیر محمد، سیاستمدار کهنه‌کار مالزی در این انتخابات شکست خورد.

گزارش شده که این نامه پنج روز پیش از برگزاری انتخابات مه ۲۰۱۸ مالزی ارسال شده و در آن تقاضای حمایت سیاسی آمریکا در صورتی که این حزب با اختلافی ناچیز شکست بخورد و یا نتیجه نهایی بسیار نزدیک باشد، مطرح شده بود.

رسانه مالزیایی موسوم به "مالزی آزاد" گزارش کرد که این نامه توسط سازمان اطلاعات خارجی مالزی نگاشته و از سوی حسنه آب حمید که رهبری یک واحد موسوم به "بخش پژوهش دفتر نخست وزیری" را به عهده داشته امضا شده است.

در تاریخ ۱۹ ژوئیه یک نشریه مالزیایی به نام مالزیا کینی متن این نامه را منتشر کرد.

با این حال بووی به رادیو اسپوتنیک فاش کرد که این نامه مستقیما تقاضای حمایت از جنوب آمریکا را مطرح نکرده بلکه صرفا تقاضای تایید کرده است.

بووی اظهار کرد: این نامه نشان می‌دهد که دولت مالزی در آن زمان چقدر دچار نگرانی بوده و کاملا احساس می‌کرده که یک رقابت دشوار و نزدیک را در پیش‌رو دارد و پیش از انتخابات تمامی ابزارها را به کار گرفت تا با طرف مقابل مقابله کند.

او از جمله این ابزارها را تلاش دولت نجیب رزاق برای ممانعت از تبلیغات ماهاتیر محمد در رسانه‌ها و همچنین ممنوع کردن انتشار عکس کاندیداها در بیلبوردهای سطح شهر خواند.