پایگاه اطلاع رسانی الخلیج الجدید روز جمعه نوشت : جراد کوشنر  داماد و مشاور رییس جمهوری آمریکا ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) در دوحه با امیر قطر ملاقات و خواستار حمایت سیاسی و اقتصادی این کشور از معامله قرن شده است .

بر اساس این گزارش کوشنر به شیخ تمیم بن حمد آل ثانی وعده داده است در قبال حمایت مالی و سیاسی از معامله قرن ، آمریکا هم برای حل تنش میان این کشور با عربستان ، بحرین ، امارات و مصر که از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ ( ۱۵ خرداد ۹۶ ) آغاز شده است ، تلاش خواهد کرد.

این منبع اضافه کرد : امیر قطر در پاسخ به او گفته است که تنها در صورتی با معامله قرن موافق است که علاوه بر موافقت دولت فلسطین با این طرح ، محاصره غزه پایان یابد و جنبش مقاومت اسلامی (حماس ) از لیست گروه های تروریستی خارج شود.

گزارش می افزاید : کوشنر همچنین نامه های از دونالد ترامپ به امیر قطر داده که در آن رییس جمهوری آمریکا اظهار تمایل کرده است امیر قطر را در کنار محمد بن سلمان دولیعهد عربستان و  محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در میز مذاکرات فلسطین و اسراییل ببیند.

منابع این پایگاه اطلاع رسانی گفتند که کوشنر از پاسخ امیر قطر شگفت زده شده است چون او انتظار داشت برای شیخ تمیم حل اختلاف با عربستان ، امارات و بحرین مهم تر از موضوع فلسطین باشد.

اواخر خرداد ماه گذشته روزنامه عبری‌زبان «هاآرتص» اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا می‌کوشد کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس را به سرمایه‌گذاری صدها میلیون دلاری در پروژه‌های اقتصادی در نوار غزه متقاعد کند .

این اقدام، در جهت تلاش برای آرام کردن اوضاع امنیتی و سرعت بخشیدن به طرح صلح کاخ سفید موسوم به «معامله قرن» صورت می‌گیرد.

منابع اسرائیلی به هاآرتص اعلام کردند که این ایده را کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ و «جیسون گرینبلات» فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سفر خود به منطقه، در دیدار با سران قطر، عربستان سعودی، مصر، اردن و اسرائیل مطرح کردند.

طبق اعلام این منابع، کوشنر و گرینبلات امیدوار هستند که کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس با همکاری اسرائیل و مصر در اجرای این پروژه‌های اقتصادی سهیم شوند.

این منابع در عین حال خاطر نشان کردند که کاخ سفید امیدوار است که حدود ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار کمک مالی برای این طرح خود از کشورهای عربی دریافت کند.

گفتنی‌ است که مذاکرات سازش بین اسرائیل و (تشکیلات خودگردان)فلسطین از سال ۲۰۱۴ متوقف شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از طریق مطرح کردن «معامله قرن»، که با حمایت رژیم‌های مرتجع عربی همراه است، متعهد شده که بر توافق بین اسرائیلی‌ها و فلسطینیان نظارت خواهد کرد.

این در حالی‌ است که مجموعه اقدامات خودسرانه ترامپ علیه فلسطینیان، از جمله معرفی قدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر، خشم طرف فلسطینی را برانگیخته است.

در چارچوب طرح «معامله قرن»، حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود برای همیشه لغو می‌شود ضمن اینکه در این طرح قرار است حق فلسطینیان برای تشکیل دولت فلسطینی در کرانه باختری که طبق قطعنامه‌های سازمان ملل از آن برخوردارند برای همیشه از بین برود و به جای آن دولت فلسطینی درنوار غزه وبخش‌هایی از صحرای سینای مصر محدود شود .