رییس پلیس امنیت فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با تشریح برنامه‌های این پلیس همزمان با آغاز فصل تابستان، گفت: طرح‌های پلیس امنیت تعطیلی بردار نیست و در همه محله‌های پایتخت دنبال می‌شود. متاسفانه سن اراذل و اوباش پایین آمده و از این رو تلاش پلیس برای پیشگیری از وقوع جرم بوده و اطلاع‌رسانی خانواده‌ها در دستور کار است. پلیس پیشگیری طرح‌های ارشادی را در دستور کار دارد که با استفاده از این طرح‌ها آگاهی بخشی در بین خانواده‌ها بیشتر خواهد شد.

سردار علیرضا لطفی ادامه داد: با اجرای طرح‌های مستمر در حال حاضر هیچ کدام از اراذل و اوباش سطح یک و دو که دارای پرونده اند، هیچ گونه فعالیتی ندارند چرا که همه تحرکات آن‌ها زیر ذره بین است و در صورت مشاهده هر گونه قانون شکنی، با این افراد برخورد می‌شود.

رییس پلیس امنیت پایتخت تصریح کرد: اجرای طرح‌های مستمر امنیت محله محور در همه محله‌های پایتخت ادامه دارد.

سردار لطفی با اشاره به اینکه پلیس به هیچ وجه مخالف شادی و حضور خانواده‌ها و جوانان در تفرجگاه‌ها نیست، افزود: برقراری امنیت، وظیفه پلیس و مطالبه به حق شهروندان است. پلیس بر اساس وظیفه ذاتی و قانونی که دارد با هر گونه هنجارشکنی و بی نظمی برخورد می‌کند؛ لذا با دستور فرمانده انتظامی تهران بزرگ، ماموران پلیس همزمان با آغاز فصل تابستان با حضور در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها تا پایان حضور شهروندان حاضر خواهند بود و با هر گونه بی نظمی، مزاحمت برای نوامیس، عربده کشی، حریف طلبی و ... برخورد خواهند کرد.

رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه اراذل و اوباش باید بدانند که اگر بخواهند در فضای مجازی کاری انجام داده و قدرت‌نمایی کنند، پلیس همانند فضای واقعی قطعا با آن‌ها برخورد می‌کند، گفت: پس از قتل یکی از اراذل معروف تهران، دو تن از اراذل و اوباش جنوب تهران با انتشار تصاویر خود در شبکه اینستاگرام و پخش کلیپ در فضای مجازی اقدام به کری خوانی و تهدید با ادعای هواداری از مقتول کردند. بررسی‌های پلیسی نشان می‌داد که هر دو متهم با اعلام قرار دعوا قصد شاخ و شانه کشیدن برای یکدیگر را داشتند که با همکاری به جای پلیس فتا و همیاری مستمر دستگاه قضایی با پلیس امنیت محل اختفای هر دو اراذل و اوباش در تهران شناسایی شد و هر دو نفر که چندین بار اقدام به تهدید و کری خوانی برای یکدیگر کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

وی تصریح کرد: اجتماع اراذل و اوباش در همه مناطق تهران گزارش می‌شود. طرح‌های پلیس امنیت از شمالی‌ترین نقطه تهران تا جنوبی‌ترین نقطه پایتخت ادامه دارد، اما با توجه به آمار تماس‌های شهرندان با پلیس ۱۱۰، تعداد عملیات‌ها و اجرای طرح‌های دستگیری اراذل و اوباش در مناطق مرکزی تهران بیشتر است.

سردار لطفی درباره افرادی که در فضای مجازی اقدام به رجزخوانی و کُری خوانی می‌کنند و به اصطلاح دنبال حریف برای دعوا می‌گردند، گفت: این افراد با توجه به شرایط سنی که دارند، اکثرا بین ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارند و بدون سابقه کیفری هستند و فقط برای جلب توجه و بزرگ نمایی اقدام به چنین کار‌هایی می‌کنند. بررسی‌های پلیسی همکارانم نشان می‌دهد که این افراد بعضا بدون اطلاع خوانواده هایشان اقدام به چنین کار‌هایی می‌کنند. ما با همکاری همکارانمان در پلیس فتا این افراد را شناسایی کرده‌ایم و به آن‌ها تذکر نیز داده‌ایم.

رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با تاکید بر برخورد پلیس با افرادی که در فضای مجازی اقدام به فحاشی کرده و قدرت‌نمایی می‌کنند، خاطرنشان کرد: پلیس در گذشته نیز با افرادی که در فضای مجازی اقدام به فحاشی و قدرت‌نمایی کرده بودند، برخورد کرده بود. اراذل و اوباش باید بدانند که اگر بخواهند در فضای مجازی کاری انجام داده و قدرت‌نمایی کنند، پلیس همانند فضای واقعی قطعا با آن‌ها برخورد می‌کند.

سردار لطفی خاطر نشان کرد:خوشختانه با اجرای طرح‌های مستمر پلیس هیچ کدام از اراذل و اوباش سطح یک و دو دیگر تحرکی انجام نمی‌دهند. چون این افراد می‌دانند که پلیس در بحث امنیت هیچ گونه چشم پوشی و رافتی ندارد و در صورت ایجاد مزاحمت و یا از سر گیری تخلفات، با اشد مجازات و سخت‌ترین برخورد‌ها رو به رو خواهند شد.

وی تصریح کرد: براساس دو فاکتور مهم یعنی کنترل‌های پلیس و تماس‌های مردمی طرح‌هایمان را اجرا می‌کنیم. هر گونه تماس و اطلاع رسانی از سوی شهروندان با دقت از سوی همکارانم مورد بررسی‌های پلیسی قرار می‌گیرد. شماره تماس ۱۱۰ پل ارتباطی پلیس در همه رده‌های تخصصی با شهروندان است. هر گونه تجمع، متلک گویی، عربده کشی، ایجاد مزاحمت برای شهروندان و نوامیس از جمله خط قرمز‌های پلیس محسوب می‌شود که شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده این موارد با سامانه پلیس ۱۱۰ تماس برقرار کرده و گزارشات خود را اعلام کنند و یقین داشته باشند که همه گزارش‌های آن‌ها در اسرع وقت مورد بررسی‌های پلیسی ویژه قرار خواهد گرفت.

رییس پلیس امنیت فرماندهی انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: در حقیقت پس از تماس‌های مردمی در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم و در صورتی که صحت خبر اعلام شود، قطعا اقدام خواهیم کرد، اما متاسفانه در مناطق مرکزی تهران تعداد عملیات‌ها و اجرای طرح‌های دستگیری اراذل و اوباش به جهت شرایط خاصی که دارند، بیشتر است. البته در مناطق حاشیه‌نشین نیز طرح‌ها اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر فضای سفره خانه‌ها باشگاه‌های ورزشی و پارک‌ها، فضای مجازی نیز تحت رصد ماموران پلیس امنیت قرار گرفته و نسبت به شناسایی متهمان و اراذل و اوباشی که اقدام به کری خوانی برای هم می‌کنند نیز اقدامات لازم پلیسی و قضایی انجام می‌شود.

رییس پلیس امنیت تهران بزرگ در پایان با تشکر از همکاری با و صمیمانه دادسرای امنیت با ماموران پلیس، ادامه داد: از همکاری دستگاه قضا به ویژه رییس دادسرای امنیت که در تمام طول شبانه روز و بدون تعطیلی نسبت به صدور احکام قضایی اقدام کرده و یاور ماموران پلیس در اجرای طرح‌های پلیسی و ضربتی هستند، تشکر و قدردانی می‌کنم. این سطح از همکاری نشان می‌دهد که دستگاه قضا حساسیت ویژه‌ای برای برقراری نظم و امنیت دارد و همیشه به پلیس در اجرای طرح‌ها کمک می‌کند.