در پی شدت گرفتن فشارها علیه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بابت سخنانش در نشست «هلسینکی» او بامداد پنجشنبه تصریح کرد شخص «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه مسئول دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا می‌داند. 

ترامپ که با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» مصاحبه می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات را می‌پذیرد گفت: «بله، این را قبلاً هم گفته‌ام. قبلاً هم چندین بار این را گفته‌ام و الان هم می‌گویم؛ بله این صحیح است.»

رئیس‌جمهور آمریکا به این سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا حاضر است پوتین را به طور خاص مقصر دخالت در انتخابات آمریکا بداند گفت: «بله، چون او مسئول آن کشور است؛ همان‌طور که من خودم را مسئول مسائلی می‌دانم که در این کشور اتفاق می‌افتد. بنابراین، با توجه به اینکه او در جایگاه رهبری یک کشور است، باید او را مقصر دانست.»

ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با پوتین که روز دوشنبه در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار شد دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را رد کرده و گفته بود پوتین در گفت‌وگو با او قویاً این موضوع را تکذیب کرده است.

این سخنان ترامپ حملات بی‌سابقه به او را به همراه داشت و سیاستمداران هر دو حزب آمریکا به شدت از او انتقاد کردند. 

ترامپ به همین دلیل روز سه‌شنبه در نشستی با حضور نمایندگان کنگره از این سخنانش عقب‌نشینی کرد و گفت که ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی کشورش مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ را قبول دارد.