تحویل سکه های سررسید سه ماهه در حالی از امروز (سه شنبه) آغاز شد که پیگیری از شعب بانک ملی نشان می دهد، تعداد انگشت شماری برای تحویل گرفتن سکه های خود به بانک مراجعه داشتند؛ این امر در سه علت ریشه دارد؛ نخست آنکه تاریخ تحویل سکه براساس تاریخ پیش خرید آن محاسبه می شود؛ یعنی اگر فردی ۲۷ فروردین سکه را خریده، باید ۲۷ تیرماه آن را تحویل بگیرد.

با این وصف تعداد ۶۶۶ هزار و ۵۰۰ قطعه سکه ای که قرار است تیرماه تحویل مشتریان خریداران شود، در بین روزها و شعب مختلف توزیع می شود و بنابراین چندان ملموس نیست.

نکته دیگر اینکه، بانک مرکزی برای تحویل سکه به خریداران مهلت زمانی خاصی مشخص نکرده است و طبق اعلام «محمود احمدی» دبیرکل بانک مرکزی، خریدار سکه در هر زمانی که از موعد سررسید به شعبه مراجعه کند، می تواند سکه فیزیکی تحویل بگیرد. از این رو اگر فرد تعداد قابل توجهی سکه خریداری کرده باشد، شاید ترجیح دهد به دلیل امنیت بیشتر، در گاوصندوق بانک نگهداری شود.

اما عامل مهمتر که فعالان بازار سکه و طلا و نیز مسئولان بانکی نیز بر آن صحه می گذارند، هراس خریداران از این است که وقتی برای تحویل سکه مراجعه کردند، با برگه های مالیاتی نقره داغ شوند؛ هرچند این هراس واقعیت بیرونی ندارد و در زمان پیش فروش بانک مرکزی به صراحت اعلام کرد که سکه های فروخته شده از مالیات معاف است اما در هفته های اخیر مسئولان قضایی، اجرایی و حتی نمایندگان مجلس از لزوم اخذ مالیات از خریداران سکه سخن گفته اند که بر هراس خریداران افزوده است.

به هر حال مراجعه نکردن خریداران سکه برای دریافت سکه، اثر خود را بر بازار آزاد گذاشت و با اینکه انتظار می رفت با عرضه این سکه ها، قیمت ها در بازار روند کاهشی به خود گیرد رو به افزایش نهاد.

با این اوصاف، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز با ۸۲ هزار تومان افزایش، ۲ میلیون و ۸۳۳ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۵۰ هزار تومان رشد، ۲ میلیون و ۶۶۴ هزار تومان در بازار آزاد به خریداران عرضه می شود.

بهای هر نیم سکه نیز با ۱۵ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۳۵۸ هزار تومان و هر ربع سکه با پنج هزار تومان افزایش به ۷۰۲ هزار تومان رسیده و سکه گرمی با رشد پنج هزار تومانی ۴۱۱ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

امروز در بازارهای جهانی نیز هر اوس طلا باافزایش ناچیز هشت سنتی به ۱۲۴۱ دلار و یک سنت رسید و هر گرم طلای خام ۱۸ عیار با ۳۸۶۰ تومان رشد، ۲۳۴ هزار و ۵۴۰ تومان به خریداران عرضه شد.

بانک مرکزی بهای هر دلار آمریکا را با هفت تومان افزایش نسبت به دیروز چهار هزار و ۳۴۲ تومان اعلام کرده است.