داریوش آرمان رئیس این انجمن در روزهای گذشته نسبت به مشکلات جدی بیماران پیوند کلیه برای تهیه این داروی گرانقیمت که در ماه های اخیر با رشد دو برابری قیمت رو به رو شده بود، هشدار داده بود.

وی با اشاره به اقدام به موقع وزارتخانه های بهداشت و رفاه در پیگیری این موضوع گفت: با توجه به مشکلات جدی که افزایش قیمت داروی «راپامیون» برای بیماران پیوند کلیه به وجود آورده بود، وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اقدامی انسان دوستانه دستور توزیع رایگان این دارو را دادند و از امروز این دارو در داروخانه های سراسر کشور در دسترس بیماران پیوند کلیه قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: امیدواریم این روند ادامه یابد تا بخشی از مشکلات هزاران بیمار پیوندی برطرف شود. همچنین انتظار داریم وزرای بهداشت و رفاه تدابیری اتخاذ کنند تا سایر داروهای پرمصرف این بیماران نیز با قطع فرانشیز به صورت رایگان در اختیارشان قرار گیرد تا گوشه ای از مشکلات مالی این افراد کاهش یابد.

بر اساس اعلام انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی، داروی «راپامیون» تولید داخلی ندارد و بر اساس فاکتورهای موجود این دارو در اسفند ۹۶ به قیمت ۱۱ هزار تومان به فروش می رسید که سهم بیماران پیوندی از این رقم هزار تومان بود. با توجه به اینکه هر بیمار پیوندی باید روزانه ۲ عدد از این قرص مصرف کند بنابراین بیماران ماهیانه مبلغ ۶۰ هزار تومان برای این دارو تا سال گذشته هزینه می کردند.

پس از تعطیلات نوروز امسال، قیمت این دارو چند برابر شد و به دلیل اینکه شرکت های بیمه حاضر به افزایش پوشش خود نشدند، سهم بیماران ماهیانه به ۳۲۴ هزار تومان افزایش یافت که نشان دهنده رشد دستکم ۳۰۰ درصدی هزینه دارو برای بیماران است.

بر اساس اعلام انجمن حمایت از بیماران کلیوی حدود ۱۰۰ هزار بیمار کلیوی تحت پوشش این انجمن است و سالانه خدمات لازم برای انجام ۲۵۰۰ عمل پیوند کلیه را انجام می دهد.