آنگونه که پس از سفر ولایتی به روسیه خبر رسید، بناست بار دیگر شرایط فروش نفت در برابر کالا با ایران انجام شود. این در حالی است که اعضای کمیسون انرژی معتقدند تحویل کالا بجای نفت نیز زمان زیادی می‌برد. وزارت نفت در این شرایط اعلام کرده بودجه مناسب ندارد. نمایندگان کمیسون انرژی اما مشکل از جای دیگری می‌بینند؛ آنها معتقدند مشکلات کشور، نه به دلیل بودجه مناسب، که به علت ناکارآمدی وزیران است.

 

مشکل کشور ناکارآمدی وزیران و فساد بیش از حد است

 

هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس به رویداد۲۴ می‌گوید: مشکل اصلی کشور ما کمبود منابع نیست. کشور ما یک درصد از جمعیت دنیا را دارد اما به ۸ درصد منابع دنیا دسترسی دارد در حالیکه آلمان که هیچ منابع طبیعی مانند گاز و نفت ندارد جزء کشورهای توسعه یافته شده است بنابراین مشکل اصلی در ناکارآمدی وزیران و مدیران و فساد بیش ازحد است به طوریکه اغلب مدیران برای کار درایران هیچ انگیزه‌ای ندارند و دچار فساد اقتصادی شده‌اند.

 

نه نفتمان را می‌خرند، نه می‌توانیم پول نفتمان را بگیریم

 

عضو خانه ملت بیان کرد: صنعت نفت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند از یک طرف برای فروش نفت به مشکل بر خورده‌ایم و از طرف دیگر به علت وجود تحریم‌ها نمی‌توانیم پول نفت را تحویل بگیریم و برخی از کشورها در ازای خرید نفت از ما به جای پول کالا به ما تحویل می‌دهند که آن هم زمان زیادی طول می کشد؛ این درحالی است که برای انتقال پول به کشور باید از کانال چندین کشور و تعداد زیادی دلالان نفتی رد شود که خود این مسئله در ایجاد فساد بی‌تاثیر نخواهدبود. 

 

خادمی خاطرنشان کرد: زمانی که مسئولان به زبان مرگ برآمریکا می‌گویند اما فرزندان و خانواده‌های آنان در آمریکا و انگلیس مشغول تحصیل و زندگی هستند مشخص است که نگرانی از فروش نرفتن نفت ایران نداشته و دغدغه منافع ملی ندارند و نتیجه همین وضعیت فعلی می‌شود. 

 

شرفی: هزینه‌های صنعت نفت بالا رفته است 

 

غلامرضا شرفی دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس به رویداد۲۴ می‌گوید: هزینه‌های صنعت نفت آنقدر بالا رفته است که جوابگوی نیاز فعلی نبوده و با وجود تخصیص مناسب از سهم بودجه توفیق چندانی در توسعه زیرساخت‌های نفتی کشور  نقش چندانی داشته باشد. 

 

شرفی به مشکلات پرداخت پول درصنعت پول اشاره کرد و مدعی شد: تحریم‌های جدید مشکلاتی را درحوزه پرداخت پول برای ایران فراهم کرده است و درحال حاضر سوییس پذیرفته تا منابع مالی را به ایران برساند اما کشورهای دیگری که تفاهم نامه با ایران ندارند به صورت کالا تعهدات خود به ایران را انجام می‌دهند که این امر به نفع ایران نخواهد بود.