کمتر از ۲۴ ساعت قبل از ورود دونالد ترامپ به انگلیس، انتشار گفت و گوی او با نشریه سان مثل بمب در رسانه‌های بریتانیا منفجر شد. در این گفت وگو که به نوشته نشریه انگلیسی در سفارت آمریکا در بروکسل و در مدت اقامت ترامپ در این شهر برای شرکت در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) صورت گرفته، وی هشدار داده است که خروج نرم انگلیس از اتحادیه اروپا، چالشی در مسیر انعقاد توافق تجارت آزاد میان لندن و واشنگتن خواهد بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا دراظهارنظر خود افزود که چنانچه انگلیس خواهان تداوم رابطه نزدیک بااتحادیه اروپا دردوران پسابرگزیت است، ما&#۳۹;عملاً با خود اتحادیه اروپا مذاکره خواهیم کرد.&#۳۹; 

رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد: اگر من بودم، کار را به نحو متفاوتی انجام می‌دادم. در حقیقت به «ترزا مِی» هم گفتم که چه‌کار کند، اما او گوش نداد. 

وی همچنین در خصوص «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه پیشین دولت «مِی» هم که در اعتراض به طرح پیشنهادی برای برگزیت استعفا کرد، گفته بود: او می‌تواند نخست‌وزیر خوبی شود.

ترامپ بااین‌حال پس از پایان ملاقات دوساعته خود با «می» روز پنجشنبه در یک نشست مشترک خبری تاکید کرد که رابطه دو کشور در عالی‌ترین سطح قرار دارد و آنچه در گفت وگو با نشریه انگلیسی بیان کرده به‌ اشتباه منعکس‌شده است. وی این نشریه را در صف بنگاه‌های دروغ‌پراکنی برشمرد و تصریح کرد که برای نخست‌وزیر انگلیس احترام ویژه‌ای قائل است.

وی با تاکید بر اینکه صرفا به نخست‌وزیر انگلیس درباره برگزیت مشورت داده افزود: معتقدم او نظرات من را بی‌رحمانه یافت – مساله ای نیست اما در کل &#۳۹;مشورت&#۳۹; دادم و نه &#۳۹;توصیه&#۳۹;. شاید اگر توافق درستی [با اتحادیه اروپا] محقق نشود، روزی او به مشورت من عمل کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که از «می» بابت گزارش روزنامه سان عذرخواهی کرده و افزود: او فرد باهوش، سخت و بااستعدادی است و من ترجیح می‌دهم که او دوست من تا دشمنم باشد. این را مطمئن باشید.

در همین حال استیو بنن استراتژیست پیشین کاخ سفید در گفت‌وگو با دیلی تلگراف که روز شنبه منتشر شد فاش کرد که ترامپ به «می» توصیه کرده است تا در مذاکره با اتحادیه اروپا بی‌رحم باشد و بیش‌ازحد انتظاراتش مطالبه کند. 

به گفته بنن، ترامپ به کتابش به نام هنر معامله به «می» اشاره کرد و افزوده است: خارج از هدف شلیک کن، بی‌رحم باش و روبه‌جلو حرکت کن.

از نگاه رسانه‌ها، این تازه‌ترین دخالت آشکار رئیس‌جمهوری آمریکا در امور داخلی این کشور به شمار می‌رود. او که پیشتر نظام بهداشتی انگلیس را ورشکسته و شهردار لندن را فردی بی‌کفایت خوانده بود، اکنون در مهم‌ترین سیاست خارجی انگلیس و درزمانی حساس دخالت کرده است.

نشریه اکونومیست در گزارشی دراین‌باره می‌نویسد: ترامپ به انگلیس سفر کرد و درواقع منفجر شد. مقام های انگلیسی حدس می‌زدند که رئیس ‌جمهور غیرقابل پیشینی آمریکا اظهارنظرهای غیر سودمندی را مطرح کند اما حملات او درباره مهم‌ترین سیاست نخست‌وزیر بدترین اتفاقی بود که آن‌ها پیش‌بینی نمی‌کردند. 

گاردین نیز در همین باره این پرسش را مطرح کرده است که آیا گفت وگوی رئیس‌جمهوری آمریکا با سان، یک بداخلاقی ساده است و یا تلاشی در جهت تضعیف یک از سنتی‌ترین متحدان آمریکا به شمار می‌رود.

این نشریه عنوان می‌کند: ترامپ به‌خوبی می‌داند که «می» همچون «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در داخل کشورش ضعیف و آسیب‌پذیر شده و این در حالی است که او از ضعف بیزار است. به‌عکس ترامپ دائم خود را به دلیل رابطه با دیکتاتورهایی همچون کیم جونگ اون(رهبرکره شمالی) و رودریگو دوترته (رئیس‌جمهوری فیلیپین) ستایش می‌کند.

گاردین به نخست‌وزیر انگلیس توصیه کرده است تا در مقابل زورگویی‌های ترامپ ایستادگی کند، در غیر این صورت به‌زودی مجبور خواهد شد تا در صف معترضان ترامپ در تظاهرات خیابانی شرکت کند. 

کمتر از یک سال مانده به خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، «می» ۱۰ روز پیش در نشستی با اعضای کابینه‌خود جزئیات برنامه دولت برای آینده روابط با اتحادیه اروپا را تشریح کرد. در این طرح پیشنهادشده است که انگلیس در دوره پسا برگزیت به تمام مقررات تجاری این اتحادیه در خصوص کالا پایبند بماند، تدابیر خاصی برای تسهیل عبور و مرور در نظر بگیرد و همچنان به عضویت در سازمان‌های مهم اروپایی ادامه دهد.

این طرح با مخالفت‌های بسیاری به‌ویژه در حزب حاکم محافظه‌کار روبه رو شده است که خواستار جدایی کامل از سیاست‌ها و نهادهای جمعی اروپایی هستند. در همین پیوند، دیوید دیویس وزیر برگزیت و متعاقباً بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس در اعتراض به این طرح از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند.

همزمان برخی منابع انگلیسی می‌گویند که تعداد ۴۸ رای لازم در داخل حزب محافظه‌کار برای به چالش کشیدن رهبری «می» ثبت‌شده است. بر اساس رویه سیاسی ۴۸ نماینده حزب محافظه‌کار بایستی درخواست برگزاری انتخابات درون‌حزبی را مطرح کنند. 

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، دولت فعلی را به یک کشتی در حال غرق تشبیه کرد که بوریس جانسون و دیوید دیویس از آن بیرون پریده‌اند. 

نشریه دیلی اکسپرس و گاردین امروز در گزارشی از احضار نمایندگان هوادار برگزیت سخت به دفتر نخست‌وزیری انگلیس خبر دادند. همچنین یک نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد که اکثر مردم این کشور طرح پیشنهادی دولت «می» برای خروج از اتحادیه اروپا را برای آینده انگلیس مناسب نمی‌دانند. 

این در حالی است که با نزدیک شدن به مهلت خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا در ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ دو طرف تلاش می‌کنند تا پاییز امسال توافق نهایی برگزیت را به سرانجام برسانند. 

رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته به‌رغم مخالفت گسترده مردم انگلیس و در میان تدابیر شدید امنیتی وارد این کشور شد. او پس از ملاقات با نخست‌وزیر و ملکه انگلیس دیشب لندن را به مقصد گلاسکو ترک کرد. ترامپ ایام تعطیلات پایان هفته را در زمین‌های گلفش در اسکاتلند سپری خواهد کرد و یکشنبه راهی فنلاند برای ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه خواهد شد.