روزنامه واشنگتن پست آمریکا در گزارشی مدعی شد آمریکا و روسیه پیش از دیدار رهبرانشان در روز دوشنبه هفته جاری در هلسینکی، توافق کرده‌اند  نیروهای ایران از سوریه خارج شده و پس از آن آمریکا نیز نیروهای خود را از این کشور خارج کند.

بر اساس گزارش واشنگتن پست این توافق در جریان دیدار ترامپ و پوتین در هلسینکی فنلاند نهایی و اعلام خواهد شد. آمریکا ۲۲۰۰ نیرو در شمال سوریه دارد.

خروج نیروهای ایرانی از سوریه به طور جدی خواسته اسراییل و عربستان سعودی است و نتانیاهو نخست وزیر اسراییل بارها به همین خاطر به مسکو سفر کرده و از ولادیمیر پوتین خواسته تا نیروهای ایرانی را از سوریه بیرون کند. دولت تل آویو پیشتر خواستار فاصله گرفتن نیروهای ایرانی و حزب الله از مرز خود بود اما طی هفته‌های گذشته این خواسته به بیرون رفتن کامل نیروهای ایرانی از سوریه تبدیل شده است.

بر اساس ادعای واشنگتن پست، ترامپ موافقت کرده ۲۲۰۰ نیروی آمریکایی از شمال شرق سوریه خارج شوند و در مقابل پوتین نیز موافقت کرده زمینه خروج نیروهای ایرانی از نزدیکی مرزهای اسراییل و اردن را فراهم کند. گفته می شود در جریان دیدار اخیر نتانیاهو و پوتین در مسکو نخست وزیر اسراییل موافقت پوتین را با خواسته خود مبنی بر عقب نشینی ۸۰ کیلومتری نیروهای ایرانی از مرز اسراییل (و اردن) را از رییس جمهوری روسیه دریافت کرده است.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه به دعوت و خواسته دولت سوریه نیروهای مستشاری خود را برای مقابله با گروه های تروریستی به سوریه اعزام کرده، اعلام کرده که تنها به درخواست دولت سوریه این نیروها از سوریه بیرون خواهند آمد. این نکته‌ای بود که در جریان دیدار اخیر علی اکبر ولایتی از روسیه از سوی این دیپلمات سابق ایرانی بیان شده است.

واشنگتن پست نوشته در آستانه دیدار پوتین و ترامپ دو طرف توافق کرده‌اند که روند کاهش خشونت‌های داخلی در سوریه و بازگشت آوارگان جنگی به خانه‌هایشان تسریع شود.

بر اساس این گزارش هیچ توافقی درباره آینده حضور بشار اسد در قدرت صورت نگرفته و به نظر می‌رسد رییس جمهوری سوریه با حمایت‌ روسیه همچنان در مسند قدرت باقی خواهد ماند.