دکتر معصومه ابتکار در این پیام با پرداختن به ابعاد مختلف زندگی و شخصیت پروین اعتصامی، مقام این بانوی ادبیات معاصر را ستوده است.

متن کامل پیام معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به شرح زیر است:

«ستاره پروین در آسمان ادبیات پارسی همچنان می‌درخشد. پروین اعتصامی از بانوان صاحب‌نام در سپهر ادبیات ایران زمین، دختری با هوش خدادادی از خانواده‌ای فرهنگی بود که دوران کودکی‌اش در یکی از طوفانی ترین مقاطع تاریخ معاصر ایران سپری شد.

نقش پدر در تربیت پروین بارز بود؛ پدری که همه تلاشش را برای سرآمدی دخترش در علم و هنر و حتی آشنایی با زبان های گوناگون به کار برد. ذوق و استعداد و همت پروین در کنار تلاش چنین پدری از او انسانی فرهیخته، مسلط به فرهنگ و هنر دوران خویش و آشنا به وضعیت سیاسی و اجتماعی کشورش ساخت. نبوغ خاصش در دوران نوجوانی و درک اجتماعی بالایش در جوانی پدیدار شد؛ چنانچه در مراسم فارغ‌التحصیلی‌اش طی سخنانی نسبت به بی سوادی و بی خبری زنان ایرانی هشدار داد و و جامعه را به دوری از ضعف و ملالت برای گذر از پرتگاه‌ها فراخواند.

شعر پروین روان و زیبا بود و تسلطش بر زبان فارسی سبب می شد مفاهیم سنگین اخلاقی و فلسفی و سیاسی را به راحتی به عوام منتقل کند. به طوری که توانست در کنار ستاره های زمانش که از مردان بودند مانند ملک الشعرای بهار به خوبی بدرخشد. او با ساده‌ترین روش‌ها و سیاق ادبی پیچیده‌ترین مباحث معاصر سیاسی و اجتماعی را مطرح کرد و روی سخنش با عموم مردم بود. ویژگی مهم اشعار پروین که او را از سایر شعرا متمایز می کرد توجه به گفت‌وگو تبادل نظر بین صاحبان تفکر متفاوت بود؛ مانند گفت‌وگو میان نخ و سوزن، گوهر و سنگ، سیر و پیاز، موسی و شبان، مست و محتسب، مادر موسی و خدا، شمع و پروانه و گرگ و سگ.

بسیاری از این گفت‌وگوها دارای مضامین بلند اخلاقی و معرفتی و در برگیرنده فرهنگ درک متقابل، شنیدن، تساهل، همدردی و همگرایی است. مفاهیمی که امروز نیاز مبرم جامعه ما به شمار می رود. در عین حال اشعار پروین امید بخش و دارای استحکام و قوام معنوی با پشتوانه ای قوی از اعتقاد بود. او مسائل و مشکلات زمانه‌اش را با مصادیق روشن روزمره مشخص می‌کرد، اما مخاطبش را در ناکجاآباد ناامیدی و بی‌انگیزگی رها نمی‌ساخت. پروین تلاش می‌کرد وجدان ها را بیدار سازد، مسئولیت را شاخصه انسان بودن معرفی کند و جامعه را از جهل و نادانی برهاند؛ که گفت:

از غبار فکر باطل پاک باید داشت دل

تا بداند دیو کاین آینه جای گَرد نیست

مرد پندارند پروین را چو برخی ز اهل فضل

این معما گفته نیکوتر که پروین مرد نیست

برای همه دست‌اندرکاران جایزه ادبی پروین اعتصامی آرزوی موفقیت دارم و از اینکه نتوانستم به رغم علاقه‌ام به دلیل تداخل کاری در این جمع باارزش حضور یابم، متاسفم.

معصومه ابتکار»

مراسم پایانی هشتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی امروز (۲۳ تیر) با معرفی برگزیدگان در حسینیه جماران در حال برگزاری است.