«زیگمار گابریل» وزیر خارجه پیشین آلمان خواستار اتخاذ سخت‌ترین مواضع علیه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شد.

وی در این مورد به نشریه آلمانی اشپیگل گفت: «ترامپ به دیکتاتور کره شمالی ضمانت وجودی می‌دهد و در عین حال خواستار تغییر رژیم در آلمان است. ما چنین چیزی را به سختی می‌‌توانیم تحمل کنیم.»

گابریل در ادامه گفت: «ما نمی‌توانیم بیش از این متوهم باشیم. دونالد ترامپ فقط زور را می‌شناسد و به همین دلیل ما باید به او نشان دهیم که قوی هستیم. اگر او از ما می‌خواهد که میلیاردها برای هزینه‌های نظامی آمریکا اختصاص دهیم در این صورت ما هم باید از او بخواهیم که میلیاردها برای پناهجویان بپردازد که ناشی از اقدامات نظامی شکست‌خورده آمریکا مثلا در عراق آواره شده‌اند.»

گابریل در عین حال معتقد است که آلمان باید در آمریکا سرمایه‌گذاری کند و ارتباطی هدفمند با فرمانداران، سناتورها و جوانان آمریکایی برقرار کند و در این مورد گفت: «آمریکا در حال تغییر است و در چند سال آینده بیشتر آمریکایی‌ها، تبار اروپایی نخواهند داشت بلکه آسیایی، آمریکایی لاتین و آفریقایی خواهند بود. به این ترتیب ما با آمریکایی متفاوت از آنچه از دهه ۱۹۷۰ تاکنون می‌شناسیم، مواجه خواهیم شد و این بخت بزرگی برای ما خواهد بود.»

وزیر خارجه پیشین آلمان از دولت این کشور هم خواست تا راهکاری توام با خلاقیت برای هزینه ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور شد و گفت: «ما می‌توانیم مثلا ۱.۵ درصد را در  طول سال برای ارتش هزینه کنیم و ۰.۵ درصد را برای دفاع در سطح اروپایی مثلا برای اروپای شرقی در قالب ناتو هزینه کنیم.تاکنون آمریکا اینکار را کرده است و ما آلمانی‌ها به این ترتیب نشان می‌دهیم که مسئولیت اروپای شرقی را در زمینه امنیت می‌پذیریم. مثلا برای لهستان و بالت‌ها که با تجهیزنظامی شدن روسیه، بیشترین تهدید را حس می‌کنند و به این ترتیب ما از آمریکا مستقل می‌شویم.»

ترامپ در جریان نشست دو روزه اخیر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل که در روزهای ۲۰ و ۲۱ تیرماه در بروکسل برگزار شد، از سیاست‌های کشورهای عضو به شدت انتقاد کرد و خواستار افزایش هزینه‌های دفاعی اختصاصی این کشورها به ناتو شد.

آلمان  هدف اصلی انتقاد ترامپ قرار داشت. رئیس‌جمهور آمریکا در تهدید کشورهای عضو ناتو گفت: «اگر همه شرکای ناتو تا ژانویه ۲۰۱۹، سهم ۲ درصدی تولید ناخالص داخلی خود را به سازمان نپردازند، در این صورت من هم باید کار خودم را انجام بدهم.»