روزنامه نیویورک پست نوشت، جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا در بیانیه‌ای در واکنش به سخنرانی ترامپ در اجلاس ناتو در بروکسل عنوان کرد که این صحبت‌های ترامپ در این اجلاس "بسیار مفتضحانه و منزجر کننده و کاملا عجیب" بوده است.

کری نوشت: من هرگز ندیدم که یک رئیس جمهور کشورمان انقدر اظهارات عجیب و زیانبار همچون اظهارات ترامپ علیه ناتو و آلمان مطرح کرده باشد. این سخنان مفتضحانه، تخریب آمیز بوده و کاملا مغایر با منافع واقعی آمریکا هستند.

کری از ترامپ پرسید که چرا در حالی که اینطور علنی همپیمانان ما را سرزنش می‌کند روسیه را که به دموکراسی آمریکا حمله کرده تبدیل به همپیمان سرسخت خود می‌کند.

کری تاکید کرد: رئیس جمهور آمریکا در این صحبت‌هایش باعث یک عقبگرد برای آمریکا شد. او دائما در حال از بین بردن شهرت آمریکا در جهان است و منافع ما را تضعیف می‌کند.

علاوه بر جان کری جان مک کین سناتور جمهوری خواه آمریکایی نیز به این صحبت‌های ترامپ واکنش نشان داد.

مک کین ضمن تشکر از صبر و تحمل هم پیمانان آمریکا در ناتو شدیدا رئیس جمهوری آمریکا را به خاطر توهین‌هایش به این هم پیمانان آمریکا محکوم کرد.

مک کین که رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا است در بیانیه‌ای نوشت عملکرد ترامپ در اجلاس ناتو در بروکسل ناامید کننده بود اما اصلا تعجب برانگیز نبود.

او تصریح کرد: تجزیه و تحلیل این اظهارات غلط و جنجال‌های ترامپ چندان فایده‌ای ندارد و تنها می‌بایست گفت که اینها صرفا حرف‌های یک نفر هستند؛ چرا که آمریکایی‌ها و کنگره آنها هنوز معتقد به ائتلاف ترانس آتلانتیک و ناتو هستند و روشن است که هم پیمانان ما هم به همین میزان به ما باور دارند.