در حالی که جنجال‌ها درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و ارتباط تیم کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با روس‌ها ادامه دارد، اولین مشاور امنیت ملی ترامپ در همین رابطه به دادگاه رجوع کرد.

 

«مایکل فلین» در آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» تنها ۲۴ روز در مقام مشاور امنیت ملی خدمت کرد و سپس از این مقام کنار رفت. کاخ سفید دلیل استعفای فلین را اینطور توضیح داد که او درباره تماس‌های خود با مقامات روسیه واقعیت را به معاون اول رئیس جمهور آمریکا نگفت.

 

به گزارش «پالیتیکو»، این سپهبد بازنشسته و رئیس سازمان اطلاعات نظامی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ آمریکا، روز سه شنبه برای اولین بار در جلسه دادگاه به منظور رسیدگی به اتهام دروغگویی به اف.بی.آی در ارتباط با تماس‌هایش با سفیر روسیه در واشنگتن حاضر شد.

 

فلین فوریه ۲۰۱۷ به دلیل جنجال‌ها و حاشیه‌های ایجاد شده در همین رابطه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

 

با گذشت چند ماه پس از کناره‌گیری او، دادستان ویژه تحقیق درباره پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و ارتباط اعضای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با مسکو، علیه فلین اعلام جرم کرد.

 

مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ به جرم خود مبنی بر دروغگویی در رابطه با تماس‌هایش با «سرگئی کیزلیاک» سفیر سابق روسیه در آمریکا، در زمان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اعتراف کرد و به تیم «رابرت مولر» دادستان و بازپرس ویژه، قول همکاری داد.

 

در آن زمان، مشاور حقوقی کاخ سفید در واکنش به اعتراف فلین اعلام کرد که اتهام وی به غیر از خودش، فرد دیگری را درگیر نمی‌کند اما رسانه‌های آمریکایی از آن زمان تاکنون گمانه‌زنی‌های زیادی درباره تبعات این اعتراف‌ برای ریاست جمهوری ترامپ مطرح کرده‌اند.

 

«رابرت کلنر» وکیل فلین با تاکید بر اینکه موکلش آماده شنیدن و پذیرش محکومیت از طرف دادگاه است، تاخیر پیش آمده در صدور حکم را متوجه تیم «رابرت مولر» بازپرس ویژه  کرد.

 

او خطاب به «اِمِت سولیوان» قاضی دادگاه گفت: «دولت به ما رجوع کرد و گفت که آنها آنها پیش بردن پرونده نیستند. ژنرال فلین با توجه به توافق همکاری (با تیم مولر) آماده پذیرش حکم محکومیت است. واقعا این موضوع بستگی به دولت دارد. ژنرال فلین می‌خواهد این فصل از زندگی او(با صدور حکم محکومیتش) به پایان برسد».

 

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، دو دادستان به نمایندگی از تیم مولر در دادگاه حضور داشتند اما در جلسه‌ دادگاه که ۱۵ دقیقه طول کشید، تقریبا هیچ چیزی نگفتند.

 

سولیوان، دومین قاضی است که برای صدور حکم قضاوت در خصوص این پرونده کار خود را شروع کرده و پیش از او یک قاضی دیگر به نام «رودُلف کانرراس» مسئول این پرونده بود اما او چند روز پس از اعلام جرم علیه فلین در ماه دسامبر سال گذشته، از این پرونده کنار کشید.

 

با کنار کشیدن کانرراس، سولیوان جای او را گرفت و جلسه روز سه شنبه را ترتیب داد؛ جلسه‌ای که در آن او برای اولین بار مایکل فلین را شخصا رویت کرد.

 

جلسه دادگاه بدون نتیجه خاصی پایان یافت و قاضی سولیوان از فلین و همچنین تیم دادستانی خواست ۲۳ آگوست به او درباره آخرین وضعیت پرونده گزارش دهند.

 

پالیتیکو با اشاره به وضعیت جاری در پرونده فلین نوشته که «اکنون به نظر می‌رسد اواخر اکتبر، نزدیک‌ترین زمانی است که در آن حکم محکومیت فلین قرائت شود».

 

پس از پذیرش اتهام دروغگویی از سوی مایکل فلین، برخی رسانه‌ها گزارش دادند که انتظار می‌رود وی به پنج سال زندان محکوم شود.

 

باید منتظر ماند و دید توافق او با رابرت مولر بازپرس ویژه وزارت دادگستری در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا تا چه حد در حکم محکومیت او تاثیرگذار خواهد بود.