وی همچنین ملاقات با پوتین را آسان ترین بخش سفر اروپایی اش خواند که شامل شرکت در اجلاس سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل و دیدار از انگلیس می شود. 

وی قبل از ترک آمریکا برای انجام سفر یک هفته ای به اروپا، در گفت و گو با خبرنگاران در کاخ سفید از متحدان آمریکایی ناتو به دلیل اختصاص ندادن هزینه دفاعی کافی برای این سازمان انتقاد کرد و تنش سیاسی در انگلیس به دلیل طرح های دولت لندن در زمینه برگزیت را مورد توجه قرار داد.

ترامپ گفت: من در این سفر، ناتو و انگلیس و همچنین پوتین را پیش رو دارم که احتمالا رو به رو شدن با رئیس جمهوری روسیه، آسان ترین آنها خواهد بود. 

وی در مورد دیدارش با پوتین که قرار است روز دوشنبه هفته آینده در هلسینکی انجام شود، گفت: خواهیم دید که اوضاع چطور پیش می رود. 

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص دوست یا دشمن بودن رئیس جمهوری روسیه، افزود: در حال حاضر واقعا نمی توانم در مورد این مساله اظهارنظر کنم؛ تا آنجایی که به من مربوط است، وی یک رقیب به شمار می رود. 

ترامپ که کارزار انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۶ به دلیل احتمال تبانی ستاد انتخاباتی وی با روسیه زیر ذره بین تحقیقات قرار دارد، به رغم تنش بین روسیه و غرب در مورد اوکراین، روسیه و ادعای دخالت مسکو در انتخابات های سراسر دنیا، بارها گفته که مایل است با دشمن سابق واشنگتن در دوره جنگ سرد (مسکو)، روابط خوبی برقرار کند. وی در عین حال، هر گونه تبانی با روسیه در مورد مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را رد کرده است.