وزارت کشور فنلاند در نظر دارد به منظور ارتقای تدابیر امنیتی همزمان با دیداردونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بازرسی گذرنامه و روادید مسافران اروپایی در حوزه آزاد شنگن را تشدید کند.

روزنامه هلسینگین سانومات چاپ فنلاند با انتشار این خبر اعلام کرد گارد مرزی فنلاند به منظور برقراری نظم عمومی و مقابله با تهدیدات و حملات تروریستیاحتمالی به مدت چهار روز گذرنامه مسافران اروپایی حوزه شنگن را تک به تک و با دقت مضاعفی بازرسی می کند.

به گفته سرهنگ دوم «کیمو الوما»، معاون مدیر پروژه بازرسی گارد مرزی فنلاند، بازرسی پیشرفته  و دقیق مدارک هویتی از روز جمعه ۱۳ ژوئیه تا سه شنبه ۱۷ ژوئیه ادامه دارد. این بازرسی ها شامل مسافرانی که قصد خروج از فنلاند را دارند نیز می شود.

وی گفت: هدف از بازرسی مدارک هویتی و مسافرتی، ممانعت از ورود افرادی است که احتمال دارد تهدیدی برای امنیت عمومی و اختلال در روند برگزاری نشست سران آمریکا و روسیه به شمار آیند.

گارد مرزی فنلاند بازرسی ها در پایانه های دریایی، هوایی و همچنین نقاط شلوغ و پرجمعیت را اجرایی خواهد کرد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند بازرسی گذرنامه و روادید همه مسافرین برای گارد مرزی فنلاند اقدام طاقت فرسایی است و این روند با آغاز فصل تابستان و ورود بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر دشوارتر خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه،روز ۱۶ ژوئیه [دوشنبه۲۵ تیر] در هلسینکی، پایتخت فنلاند دیدار می کنند.