رویترز می‌نویسد: دولت آمریکا جزئیات تحریم نفتی خود علیه ایران را اعلام نکرده است؛ اما به فرض اینکه این تحریم‌ها تنها نفت خام را شامل شود، بازار جهانی از ماه نوامبر (آبان) نیازمند جایگزینی دست‌کم دو میلیون بشکه نفت در روز خواهد بود و پرسش اینجاست که این نفت از کجا تامین خواهد شد؟

گزارش می‌افزاید: آژانس بین‌المللی انرژی تخمین زده است که اعضای اوپک در پایان ماه مه (خرداد) مجموعا سه میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز ظرفیت برای افزایش تولید داشته‌اند [...] که نزدیک به دو سوم آن یعنی ظرفیت تولید دو میلیون و ۲۰ هزار بشکه در روز متعلق به عربستان سعودی است.

رویترز ادامه می‌دهد: آشکار است که (در صورت کاهش نفت ایران) عربستان باید بیشترین سهم نفت ایران در بازار جهانی را جایگزین کند و این موضوع نیازمند افزایش تولید و صادرات به میزان یک میلیون بشکه در روز خواهد بود.

 

این گزارش می‌افزاید: گرچه به طور نظری، توان کافی برای افزایش تولید وجود دارد، اما این کار موجب کاهش انعطاف بازار جهانی در قبال دیگر پیشامدهای غیرمترقبه خواهد شد.

رویترز در بخش دیگری ادامه می‌دهد: تولید در بالاترین ظرفیت می‌تواند خطر افت فشار میدان نفتی را داشته باشد که در بلندمدت آسیب‌زا خواهد بود.

گزارش می افزاید: مشخص نیست که خطوط انتقال نفت، پالایشگاه‌ها و پایانه‌های صادراتی عربستان توانایی مدیریت ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز را داشته باشد.

رویترز ادامه داد: تحریم‌های سخت علیه ایران، هم وضعیت عربستان سعودی و هم بازار جهانی نفت را در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد داد.