نیشن گزارش داد، این کنفرانس بین‌المللی قرار است در تاریخ ۱۰ و ۱۱ ژوئیه و در شهرهای جده و مکه برگزار شود.

در بیانیه مطبوعاتی روز یکشنبه دولت عربستان آمده است: این کنفرانس بین‌المللی با حضور رهبران مذهبی در افغانستان و گروه منتخبی از نخبگان مسلمان سراسر جهان و با هدف اقداماتی به منظور دستیابی به صلح و ثبات در افغانستان برگزار شود.

همچنین هدف از برگزاری این کنفرانس محکومیت افراط گرایی خشونت آمیز و تروریسم به هر شکلی، است.

دکتر یوسف بن احمد آل عثیمی، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی اقدامات صورت گرفته از سوی دولت عربستان تحت رهبری سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را مورد استقبال قرار داد.

جلسه افتتاح این نشست در جده برگزار می‌شود و مراسم آغاز به کار این کنفرانس به میزبانی عربستان و با حضور دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و نمایندگانی از افغانستان و رهبران مذهبی خواهد بود.

جلسه نخست این کنفرانس با عنوان "سازش در اسلام: نقش دانشمندان در صلح و ثبات در افغانستان" و با حضور میانجی‌گری به نام دکتر شیخ عبدالرحمان السعودی، رئیس مسجدالحرام و مسجدالنبی برگزار می‌شود.

در این جلسه شیخ محمد اسماعیل لبیب، معاون مدیر دانشگاه اسلامی در کابل نیز حضور دارد.

جلسه دوم با عنوان "موضع اسلام در قبال تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز" و به ریاست دکتر شوکی ابراهیم علم، مفتی دیوان مصر برگزار می‌شود.

جلسه نهایی این کنفرانس که با هدف تصمیم‌گیری‌ها درباره نشست اسلامی و شورای وزرای خارجی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برگزار می‌شود در مکه خواهد بود و بیانیه نهایی آن درباره همبستگی صلح و ثبات در افغانستان اعلام می‌شود.