رضا حفیظی، رییس اداره دامپزشکی شهرستان شادگان به بارگیری محموله صادراتی طی روزهای گذشته با یک هزار و ۴۸۰ راس گوسفند با نظارت دامپزشکی و بدون هیچ مشکلی در بندر شادگان به مقصد کشور قطر اشاره کرد و اظهار داشت: لنجی که این محموله را حمل کرده بود در بین راه خراب شده و به مدت ۵ روز در دریا باقی ماند و پس از ۵ روز وقفه به مقصد رسید.

وی به تلف شدن ۱۰ راس گوسفند زمانیکه لنج به کشور قطر رسید اشاره و تصریح کرد: مسئولان مربوطه در قطر با دیدن گوسفندان تلف شده حاضر به تحویل محموله نشدند.

حفیظی در ادامه افزود: لنج مذکور به همراه بار در هنگام برگشت متاسفانه دوباره دچار مشکل شد و پس از توقف ۳ روزه در دریا مجددا به بندر شادگان بازگشت.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان شادگان با بیان اینکه کمبود آب و غذا سبب تلف شدن یک هزار و ۱۸۰ راس گوسفند شد، بیان داشت: فقط ۳۰۰ راس گوسفند زنده ماندند و سپس به کشتارگاه انتقال یافتند.

این مقام مسئول خسارت وارد شده به صادرکنندگان را بیش از ۱۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

علی بحرینی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در تالار شهید رجایی استانداری، خسارت تلف شدن این تعداد دام را بالغ بر ۴۰۰ هزار دلار به ۳ سرمایه گذار عنوان نمود.

سعید حاجیان، فرماندار شادگان در خصوص تلف شدن این تعداد گوسفند صادراتی، تاجر، لنج دار و تعاونی لنج داران را مقصر دانست و اظهار کرد: چون بدون برنامه ریزی و بررسی ظرفیت لنج و میزان آب و غذایی که باید ذخیره شود این میزان دام را بارگیری کرده اند، ضمن اینکه اداره دامپزشکی نیز باید نظارت بیش تری بر ظرفیت بارگیری لنج برای این تعداد دام انجام می داد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون صادرات دام و علوفه از بندر شادگان در حال انجام است بیان داشت: در ۳ ماه نخست امسال ۴ هزار و ۸۰۰ راس گوسفند و ۷ هزار و ۵۰۰ تن علوفه صادر شده و پیش بینی می شود تا پایان امسال میزان صادرات از بندر شادگان در مقایسه با سال گذشته تا ۶ برابر افزایش یابد.