شاخص بورس تحت تاثیر معاملات منفی گروه های فلزی و معدنی و همچنین افت قیمت مواد پایه در بازارهای جهانی، امروز نیز اندکی اصلاح شد و به کانال ۱۱۰ هزار واحدی پا گذاشت.

حجم و ارزش معاملات امروز نیز نسبت به روزهای گذشته، پایین و کم رمق بود و نشان دهنده احتیاط سهامداران بازار سرمایه است.

کاهش حجم معاملات

براساس معاملات امروز ۸۱۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۸۶۸ میلیارد ریال در ۶۲ هزار و ۲۰۵ نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۶۰ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۷۳ واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۵۳ واحد افت کرد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

همچنین شاخص آزاد شناور ۵۳۹ واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۱۳۱ واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز ۴۸۱ واحد کاهش یافت.

فلزی ها همچنان در صدر معاملات

گروه فلزات اساسی برپایه معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۱۰۰ میلیون سهم به ارزش ۲۹۵ میلیارد ریال دادوستد شد.

گروه شیمیایی به ارزش ۲۳۲ میلیارد ریال و خودرو به ارزش ۱۸۴ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز، گروه کانی های فلزی با دادوستدی به ارزش ۱۳۴ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه فراورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۹۵ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

همچنین در معاملات امروز، نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس) و رانفور (خدمات انفورماتیک) بیشترین تاثیر مثبت و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فولاد (فولاد مبارکه) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) بالاترین فشار منفی را بر شاخص وارد کردند.

اصلاح ۴ واحدی فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز بیش از چهار واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و ۲۳۹ واحدی قرار گرفت.

برپایه معاملات در بازار فرابورس، بیش از ۳۵۰ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از ۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال دادوستد شد.

علاوه براین در معاملات امروز، نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، شپاس و سرچشمه، بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر بازار سرمایه وارد کردند.