در آخرین اخبار انتخاباتی پارلمان عراق، مسعود بارزانی با هادی العامری رئیس حزب الفتح برای ائتلاف گفتگو کرده اند. در همین حال متقدی صدر نیز با علاوی رایزنی کرده است.

بر همین اساس رایزنی‌هایی درباره تشکیل دولت آینده عراق هیئت‌هایی از ائتلاف الفتح و ائتلاف دولة قانون وارد اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق شدند.

هیئت‌هایی از لیست الفتح (به رهبری هادی العامری) و ائتلاف دولة قانون (به رهبری نوری مالکی) مذاکرات و دیدارهای فشرده‌ای را در اربیل درباره دولت آتی و امکان ایجاد ائتلاف میان دو طرف برگزار کردند.

ایسنا به نقل از الحیاة گزارش داد: فاضل میرانی، دبیر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق اعلام کرد که این دو ائتلاف تصمیم دارند فراکسیون بزرگی با کردها تشکیل دهند و به همین منظور به استان سلیمانیه نیز سفر خواهند کرد.

دبیر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق بر لزوم گشایش در وضعیت عراق تاکید کرد و گفت، حزبش تمایلی برای خلع قانونی و موسساتی در عراق ندارد.

وی افزود: دو هیئت از دو حزب اصلی کرد به زودی به عراق می‌روند و هیئت‌هایی نیز از بغداد به کردستان سفر خواهند کرد.

روز جمعه هیئتی از ائتلاف الفتح به رهبری احمد الاسدی با مسؤولان کرد در اربیل دیدار کرد و همین مساله باعث شده برخی پیش‌بینی کنند که ائتلاف قریب الوقوعی در راه است.

محسن السعدون، از رهبران ائتلاف الفتح گفت: مذاکرات برای ارائه خواسته‌ها و هماهنگی بر سر برنامه مشترک دولت آتی تا زمان تصویب نتایج انتخابات توسط دادگاه فدرال ادامه دارد.

این در حالی است که به رغم مذاکرات فشرده میان فراکسیون‌های سیاسی عراق اما تحلیلگران معتقدند که این دیدارها در معرض فروپاشی قرار دارند چراکه براساس توافق‌های اولیه صورت گرفته‌اند.

احسان الشمری، مشاور نخست‌وزیر عراق مدعی شد که ائتلاف هادی العامری و مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در معرض فروپاشی است چراکه العامری به دنبال پست نخست‌وزیری است و بر ائتلافش با دولة قانون حساب باز کرده است.

وی گفت: تلاش فراکسیون‌های الفتح و دولة القانون برای ائتلاف با حزب دموکراتیک کردستان به دلیل مسائل داخلی اقلیم موفق نخواهد شد.

نشست رهبران جریان‌های سنی عراق برای پیشبرد مذاکرات تشکیل دولت

در همین حال و هوای انتخاباتی نیز ، جمعی از رهبران جریان‌ها و احزاب سیاسی عراق عصر شنبه با برگزاری نشستی در منزل رئیس سابق پارلمان این کشور درباره اوضاع سیاسی فعلی در عراق بحث و گفتگو کردند.

به گزارش اسپوتنیک، در این نشست که در منزل سلیم الجبوری، رئیس سابق پارلمان عراق برگزار شد حاضران درباره راه‌های خروج از بن بست سیاسی فعلی و رسیدن به شرایطی که "تفاهمات را تقویت و مذاکرات برای رسیدن به دیدگاه مشترک درباره آینده را حمایت کند" بحث کردند.

طبق بیانیه مطبوعاتی دفتر ریاست پارلمان عراق، الجبوری در این نشست با حاضران درباره نتایج انتخابات پارلمانی و مشکلات و رویدادهای پس از آن، شمارش دستی آرا و اهمیت این کار برای بازگرداندن فضای اعتماد ملی به روند انتخابات و همچنین تشکیل دولت دموکرات گفتگو کرد.

همچنین حاضران درباره در میان گذاشتن دیدگاه‌های مشترک و مورد توافق با احزاب و جریان‌های سیاسی جهت رسیدن به توافق نهایی درباره مرحله آتی و تشکیل دولتی قوی و فراگیر که قادر به رویارویی با بحران‌ها و مشکلات شود توافق کردند.

 

تاکید صدر و علاوی بر تسریع در تشکیل دولت عراق

همچنین رهبران جریان صدر و ائتلاف الوطنیه عراق طی نشستی درباره تشکیل دولت جدید این کشور و مسائل امنیتی و داخلی گفتگو کردند.

به گزارش روسیا الیوم، در این نشست دو طرف درباره پرونده‌های داخلی و به ویژه مسائل امنیتی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در این دیدار بر لزوم تشکیل دولتی "پدرمآبانه" و تلاش برای بهبود خدمات رسانی و فراهم کردن امکانات زندگی بهتر برای مردم عراق تاکید کرد.

دو طرف همچنین درباره مساله شمارش دستی آرای انتخابات و ضرورت ایجاد راهکارهایی کارآمد برای حمایت از امنیت و ثبات در سراسر عراق گفتگو کردند.

صدر و ایاد علاوی رهبر ائتلاف الوطنیه بر لزوم تشکیل هرچه سریعتر دولت آتی برای به عهده گرفتن مسئولیت‌هایش در مبارزه با فساد و طائفه گرایی و تحکیم پایه‌های عدالت اجتماعی تاکید کردند.