«حسن روحانی» رئیس جمهوری سه شنبه هفته گذشته در جمع ایرانیان مقیم سوئیس با بیان اینکه آمریکا نمی تواند صادرات نفت ایران به خارج کشور را متوقف کند، گفت آمریکایی ها مدعی شده اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. رسانه های عربی تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن ها می پردازد. 

به نوشته روزنامه «المصری الیوم»، پس از تلاش های رئیس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفتی ایران، روحانی واکنش نشان داد و تهدیدهای آمریکا را محکوم کرد. روحانی تصریح کرد صادرات نفت دیگر کشورها در گرو صادرات نفت ایران است. 

روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن نوشت: تلاش های روحانی در این زمینه از پشتوانه هایی برخوردار است به طوری که (سردار) «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس با ارسال پیامی به روحانی موضع گیری های وی در این باره را مایه مباهات دانست. 

به نوشته روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن، بسیاری از کارشناس مسائل امنیتی و نفتی اینگونه تحلیل کرده اند که هشدار روحانی نشان می دهد دولت و سپاه پاسداران برای ضربه زدن به آمریکا و همپیمانان واشنگتن اهرم هایی را در اختیار دارند که برجسته ترین آن بستن تنگه هرمز است. پس از اینکه رئیس جمهوری آمریکا از پادشاه عربستان خواسته تولید نفت را افزایش دهد و در جنگ اقتصادی علیه ایران همکاری کند، رهبران ایران از فاز دفاعی خارج شده اند. البته شاید بسته شدن تنگه هرمز شعله های جنگی را برافروزد که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند. 

به نوشته تارنمای شبکه «الجزیره» بسیاری از محافل، هشدارهای ایران را به منزله آمادگی برای جنگ عنوان کرده و برخی دیگر آن را بخشی از جنگ روانی به شمار آوردند که همه طرف ها در آن نقش دارند. پیش از این هم سپاه پاسداران بارها آمادگی فنی و نظامی خود را برای بستن تنگه هرمز اعلام کرده است. یکی از فرماندهان سپاه بستن تنگه هرمز را برای ایران بسیار آسان و شبیه آب خوردن دانسته است. کارشناسان مسائل نظامی با اشاره به قدرت ایران گفته اند ایران با به کارگیری هر بخشی از سامانه های دریایی خود می تواند تنگه هرمز را ببندد. 

به نوشته تارنمای «العهد» ایران می تواند به طور کامل تنگه هرمز را ببند. هرگونه تنش نظامی در نزدیکی تنگه هرمز می تواند در نقل و انتقال نفت کش ها خطراتی به وحود آورد. ایران همواره در برنامه نظامی خود به ویژه آزمایش های موشکی این موضوع را در نظر داشته است. برنامه های ایران در دفاع از حقوق، حاکمیت و سرزمین های خود فراگیر و فراتر از مانور است. ایران بارها در مدیریت مانورها، دفاع از حقوق از طریق دیپلماسی هوشمندانه و مذاکرات حساس، ارسال پیام های راهبردی سرنوشت ساز و آزمایش های نظامی موفق عمل کرده است. 

روزنامه «الاخبار» هم با اشاره به نشست روز جمعه اعضای توافق هسته ای وین، نوشت: ایران در برابر فشارهای آمریکا و به منظور تامین دستاوردهای توافق هسته ای به ویژه در عرصه اقتصادی و صادرات نفتی به نقطه اتکای جدیدی دست یافت. ایران پس از چند هفته مذاکره، جدی بودن اروپایی ها را در حمایت از توافق احساس کرد. می توان گفت دیپلماسی دولت روحانی دستاوردهای بسیاری داشته است که می توان در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بر آن تکیه کرد. ایران با همراه کردن کشورهایی که به توافق هسته ای پایبندند آمریکا را منزوی کرده است. ایرانی ها به طور قانونی توانسته اند تحریم های آمریکا به ویژه در زمینه صادرات نفت، گاز و معاملات بانکی دور زنند. 

«عبیر کاید» کارشناس مسائل خاورمیانه در دانشگاه هارواد به روزنامه «عربی ۲۱» گفت تنگه هرمز شاهراه صادرات نفت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به شمار می رود و ۸۰ درصد نفت این کشورها از این تنگه صادر می شود. همه کشورهایی صادر کننده و وارد کننده نفت از این تصمیم ایران زیان خواهند دید. ۴۰ درصد از تولیدات جهانی از این تنگه عبور می کند. بسته شدن این تنگه به اقتصاد عربستان بزرگترین ضربه را وارد خواهد کرد. عراق و امارات و دیگر کشورها هم از این موضوع زیان خواهد دید و شاید طی مدت زمان کمی اقتصاد نفتی آنها از هم فروپاشد. 

به نوشته روزنامه المصری الیوم، تنگه هرمز برای امنیت انرژی آمریکا بسیار مهم است. با توجه به اهمیت بالای این موضوع ایران می تواند از آن به عنوان برگ برنده ای در رقابت با آمریکا استفاده کند. این تنگه دارای اهمیت راهبردی و اقتصادی فراوان است. حدود ۸۵ درصد از صادرات نفت خام بازارهای آسیایی از این تنگه به ژاپن، هند، کره جنوبی و چین صادر می شود. 

به نوشته روزنامه «الرای» کویت در صورت عملی شدن انسداد تنگه هرمز قیمت نفت در بازارهای جهانی به ۳۰۰ دلار در هر بشکه می رسد. منابع نفتی به روزنامه الرای گفته اند مسدود شدن تنگه هرمز روزانه حمل و نقل حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه از نفت کشورهای جنوبی خلیج فارس را متوقف می سازد که این فاجعه بار خواهد بود.