رویترز گزارش داد، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در ابتدای دیدار صبح امروز (یکشنبه) خود با تارو کونو، همتای ژاپنی‌اش در توکیو هیچ پاسخی به سوال خبرنگاری درباره بیانیه وزارت خارجه کره‌شمالی نداد.

پامپئو امروز نشستی سه جانبه با همتای ژاپنی و کانگ کیونگ هوا، وزیر خارجه کره‌ جنوبی در ژاپن برگزار کرد.

وزیر خارجه آمریکا در توکیو گفت، تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ تا زمان خلع کامل سلاح‌ هسته‌ای کره‌شمالی باقی خواهند ماند.

وی در کنفرانس خبری بعد از دیدار با همتایان کره‌جنوبی و ژاپنی‌اش تاکید کرد: تحریم‌ها تا زمان خلع کامل سلاح هسته‌ای کره‌شمالی باقی می‌مانند به طوریکه این خواسته ما به طور کامل محقق شود.

این در حالی است که ارزیابی کره‌شمالی از سفر مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به این کشور با اظهارات او در روز شنبه در تناقض بوده است، چراکه پامپئو مدعی شده بود، پیشرفتی را تقریبا در تمامی مسائل اساسی به دست آورده اما کره شمالی رویکرد آمریکا را در مذاکرات با مایک پامپئو در مورد برنامه اتمی‌اش "تاسف‌آور" و درخواست‌های این کشور را "یک‌طرفه" خواند.

در بیانیه وزارت خارجه کره‌شمالی که خبرگزاری رسمی این کشور آن را منتشر کرده، آمده است، آمریکا، این کشور را برای متوقف کردن برنامه تسلیحات اتمی‌اش تحت فشار قرار داده و مطالباتی طرح می‌کند که حال و هوای "گانگستری" دارد.

این در حالی است که پیشتر وزیر خارجه آمریکا سفر دو روزه‌اش را به کره‌شمالی و مذاکرات در این کشور را سازنده توصیف کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود که در جریان مذاکراتش با مقامات کره شمالی پیشرفت‌هایی در مورد خلع سلاح اتمی این کشور حاصل شده است.

هرچند که او به جزئیاتی در مورد این گفت‌وگوها اشاره نکرد.

سومین سفر پامپئو به کره‌شمالی پس از نشست تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون، رهبران آمریکا و کره شمالی انجام شده است.

در حالی که روز شنبه روند صلح بین آمریکا و کره‌شمالی به رغم مذاکرات متعدد که دو روز ادامه داشت، شاهد بحران تازه‌ای بعد از مخالفت پیونگ‌یانگ با درخواست‌های "یکجانبه" واشنگتن در زمینه خلع سریع سلاح هسته‌ای شده مایک پامپئو سفرش به توکیو را آغاز کرد.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: مذاکرات سطح بالا این بار ما در موضعی خطرناک قرار داده و چه بسا اراده ثابت ما را در زمینه خلع سلاح اتمی به جای تقویت اعتماد میان کره شمالی و آمریکا متزلزل کند.

پامپئو قبل از عزیمت به کره‌شمالی گفته بود، تلاش می‌کند بر سر جزئیات مربوط به تعهدات کره‌شمالی و حفظ سند توافق شده میان دو کشور در نشست ۱۲ ژوئن و اجرای آن به توافقاتی دست یابد.

کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در نشست ماه ژوئن خود با دونالد ترامپ در سنگاپور تعهدی کلی درباره تلاش درخصوص خلع سلاح هسته‌ای کشورش داده بود به طوریکه نحوه و زمان پایان دادن به برنامه هسته‌ای کره‌شمالی در سند امضا شده، وجود نداشت.