«امانوئل ماکرون»، رئیس جمهوری فرانسه به شایعات رسانه‌های این کشور در ارتباط با درخواست عربستان سعودی از پاریس برای ورود به پرونده خریده سامانه موشکی روسیه از سوی قطر واکنش نشان داد.

او گفت که اخبار و گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های فرانسوی مبنی بر اینکه عربستان از فرانسه خواسته جلوی فروش سامانه‌های موشکی «اس ۴۰۰» به قطر بگیرد را تکذیب کرد.

ماکرون گفت: «گزارش‌هایی در این ارتباط دیده‌ایم؛ می‌خواهم بگویم که راه‌های مستقیم دیگری برای رساندن پیام [مخالفت ریاض با فروش اس ۴۰۰] به مسکو وجود دارد؛ تا آنجایی که می‌دانم این خود عربستان سعودی است که با روسیه در این خصوص مذاکره می‌کند. هر کسی می‌تواند مستقیما مذاکره و گفت‌وگو کند».

او در ادامه افزود: «فرانسه قصد ندارد در چنین مسائلی دخالت کند. ما در گفت‌وگوهای سه جانبه یا چهارجانبه هیچ گونه دخالتی نداریم. ما به اندازه کافی مسائلی داریم که نیاز به کار بر روی آن‌ها هست».

به گزارش وبگاه «الخلیج الجدید»، ماکرون در مورد روابط کشورش با قطر نیز گفت که دو کشور از روابط همکاری راهبردی براساس دیدگاه مشترک در خصوص مشکلات و اهداف مشترک حمایت می‌کنند.

اخیرا روزنامه «لوموند» فرانسه نوشته بود که «سلمان بن عبدالعزیز»،‌ پادشاه سعودی به رئیس جمهوری فرانسه پیام داده و درباره پیامدهای فروش سامانه اس ۴۰۰ به قطر هشدار داده است. 

این روزنامه مدعی شده بود که عربستان سعودی تهدید کرده در صورت دستیابی به این سامانه، به اقدام نظامی متوسل خواهد شد.

با این حال، یکی از سرتیپ‌های سابق در وزارت اطلاعات قطر بعد از تهدیدهای عربستان مدعی شد که دوحه سامانه مذکور را از روسیه خریده و مستقر کرده است.